Zbiórka krwi dla chorego policjanta

Fot. KMP Częstochowa

We wrześniu ubiegłego roku jeden z częstochowskich policjantów, Sebastian Warmuz, usłyszał diagnozę choroby nowotworowej. Od tamtej pory, każdego dnia dzielnie walczy o życie. W powrocie do zdrowia wspierają go przyjaciele z oddziału prewencji.

O szczegółach mówi asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Częstochowscy policjanci wielokrotnie już udowodnili, że ludzkie życie i zdrowie jest dla nich wartością najwyższą. Policjanci Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie, kiedy dowiedzieli się o chorobie kolegi, zorganizowali zbiórkę środków, które następnie przekazali na jego leczenie. Teraz znowu pomogli, oddając swoją krew. W zbiórkę krwi włączyło się 60 funkcjonariuszy, którzy oddali cząstkę siebie, aby ratować życie swojego kolegi. Zebrano 23 litry krwi.

Sebastian Warmuz to policjant z 14-letnim stażem, który wielokrotnie pomagał innym. W zbiórkę krwi włączyli się również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Pomóc może też każdy z nas, oddając krew z podaniem imienia i nazwiska chorego. Pamiętajmy jednak o spełnieniu pewnych warunków. – Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 60 lat. Minimalne wymagania to: waga ok. 50 kilogramów oraz dokument tożsamości, który należy ze sobą zabrać – tłumaczy Aleksandra Dyląg, kierownik Działu Organizacji i Marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach:

– Nie zgłaszamy się na czczo. Dobę przed oraz w dniu oddania krwi powinno się wypić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej. Oczywiście do oddania krwi nie wolno zgłaszać się po spożyciu alkoholu. Z uwagi na epidemię koronawirusa istotne jest, żeby przez ostatnie dwa tygodnie nie mieć kontaktu z osobą chorą. Osoby, które wróciły z zagranicznych wakacji, niestety są zdyskwalifikowane na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Więcej informacji odnośnie nowych przepisów znaleźć można na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

W Częstochowie krew można oddać w siedzibie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika.

ABK

Skip to content