fot. Radio Fiat

Szachy to gra z ponad 1000-letnią tradycją. Wielu ludzi na całym świecie spędza przy niej mnóstwo czasu, uznając ją za doskonałą rozrywkę oraz ćwiczenie dla umysłu. Oficjalnie uznawana jest również za dyscyplinę sportu. Już niebawem miłośnicy szachów będą mieli powód do świętowania – 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów.

Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego “Hetman” w Częstochowie, Elżbieta Pyrkosz wyjaśnia na czym polega fenomen szachów i podkreśla, że szachy to gra dla każdego.

– Niektórzy mówią, że szachami “zarazić” może się każdy, niezależnie od wieku. Faktycznie, można się zacząć uczyć grać w każdym wieku. Prezydent FIDE, czyli Międzynarodowej Federacji Szachowej wydał zalecenie, żeby w tym dniu każdy, kto gra w szachy, nauczył tej gry jednej osoby ze swojego otoczenia.

Prezes Elżbieta Pyrkosz mówi także, czego uczą szachy.

– Szachy uczą dyscypliny, odpowiedzialności, cierpliwości, szacunku i pokory, ponadto rozwijają umysł i kreatywność. Mówi się też, że szachy uczą życia, gdyż nie jest to jedynie gra na szachownicy, a nauka wygrywania oraz przegrywania z pokorą.

Adam Cieśla, zawodnik Klubu “Hetman” oraz koordynator projektu Sempai, pod którego szarfą będzie w tym roku występował klub, podkreśla, czym są dla niego szachy z perspektywy wieloletniego gracza.

– Jest takie powiedzenie indyjskie, że szachy są jak morze: słoń może się w nim wykąpać, a komar może się z niego napić. Myślę, że każdy szachista może znaleźć w nich coś dla siebie, w szczególności, że stale coś się w nich zmienia. Młodsi gracze mogą ćwiczyć z komputerem, natomiast starsi wyjadacze, jak ja, traktują to sentymentalnie, nierzadko jest to też okazja do spotkania się ze znajomymi, choćby z klubu.

Okazuje się, że szachami fascynuje się wielu częstochowian. Zapytaliśmy ich, jakie ich zdaniem zalety ma granie w tę szczególną grę planszową.

– W szachach pociągające jest to, że wystawiają one na próbę logikę gracza. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju sztuka konsekwencji – mówi młodszy częstochowianin. – Myślę, że jest w tym coś fascynującego. Trzeba tam nie lada umysłu, dlatego uważam, że jest to gra dla ludzi naprawdę mądrych – dodaje częstochowianka. – Jest to gra, która rozwija intelekt. Z całą pewnością to coś lepszego, niż siedzenie przed komputerem i granie w strzelanki i inne odmóżdżacze – podsumowuje inny mieszkaniec.

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. Inicjatywa powstania tego święta została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową, która została założona 20 lipca 1924 roku w Paryżu. Według FIDE w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy. Wszystkim szachistom życzymy zawsze pomyślnych rozgrywek i zachęcamy do dalszego kultywowania tej pięknej tradycji.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content