Firma Nowak-Mosty, wchodząca w skład konsorcjum, które przebudowywało DK-91 w Częstochowie, w środę wieczorem wydało oświadczenie na Facebooku, że nie udało się dojść do porozumienia z Miastem i umowa dotycząca remontu al. Wojska Polskiego została rozwiązana.

Dzień później Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, że odstąpił od umowy na wykonanie prac budowlanych przebudowy al. Wojska Polskiego. Skąd ta decyzja, wyjaśnia rzecznik prasowy MZD w Częstochowie, Maciej Hasik:

Krok ten był konieczny ze względu na interes miasta i jego mieszkańców. Wykonawca bowiem nie rokował już szans na wykonanie tego strategicznego zadania drogowego w przewidzianym terminie, co jest priorytetem dla komunikacyjnego rozwoju całego regionu. Stopień zaawansowania realizowanych prac był niedostateczny, a ich postęp niewystarczający, co stawiało w wątpliwość powodzenie całego przedsięwzięcia. Taka perspektywa niosła ze sobą poważne konsekwencje społeczne i finansowe, na które MZD nie mógł pozwolić. Stąd taka decyzja.

Czy prace z przebudową DK-91 ruszą dalej?

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie jest gotów kontynuować inwestycję z nowym Wykonawcą, któremu zostanie zlecone dokończenie prac z zachowaniem przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Zapewniamy jednocześnie, że nowy Wykonawca będzie kontynuował prace w takim samym wymiarze, jak przewiduje to zatwierdzony projekt budowlany. Nie ma więc jakichkolwiek przeciwwskazań by z zachowaniem pierwotnego zakresu mieszkańcy zyskali w pełni satysfakcjonującą infrastrukturę w postaci nowej al. Wojska Polskiego. Służby MZD dopełnią wszelkich starań by w drugiej połowie 2023 roku realizacja ta zakończyła się powodzeniem. – dodaje.

Chociaż MZD uspokaja, to zerwanie umowy jest problemem dla miasta. Trzeba będzie znaleźć nowego wykonawcę, który musiałby podpisać umowę na podobnych warunkach. Im dłuższy czas poszukiwań, tym bardziej przesuwa się termin zakończenia realizacji przebudowy i mogą być problemy z rozliczeniem otrzymanej dotacji na projekt. I najważniejsze, oznacza to dalsze utrudnienia w ruchu dla mieszkańców Częstochowy. W dniu dzisiejszym nie otrzymaliśmy od firmy Nowak-Mosty szczegółowych informacji. Czekamy zatem na rozwój sytuacji. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

KKO

Skip to content