Zespół Szkół Specjalnych nr 23 istnieje już od 85 lat

W środę 23 listopada Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Częstochowie świętował jubileusz 85-lecia istnienia. Placówka od 1937 roku wnosi bezcenny wkład do częstochowskiej oświaty, czerpiąc wzór z niezłomnej postawy Janusza Korczaka.

Zespół Szkół Specjalnych nr 23 istnieje formalnie od 1937 roku, jednak pierwszy dyrektor placówki, Jan Zegadło, starał się o jej utworzenie już od 1931 roku. W szczegóły obchodów jubileuszu szkoły wprowadza jej obecna dyrektor Jolanta Miękina:

Dzisiaj wielki dzień, bo wiele rzeczy skłania nas do świętowania. Jest to 85-lecie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 23, 20-lecie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, ale też dzień patrona Szkoły, który całe swoje życie walczył o prawa dziecka. Ponadto 20 listopada był Światowy Dzień Praw Dziecka, więc to wszystko składa się na jubileuszowe obchody w naszej szkole.

W działaniu placówki specjalnej ważna jest nie tylko dobrze przygotowana kadra pedagogiczna, ale także życzliwe otoczenie, partnerzy oraz darczyńcy. Jubileuszowe uroczystości były formą wyrażenia podziękowania dla nich wszystkich:

Główną częścią obchodów jest uroczystość w auli, gdzie zaprosiliśmy wszystkie te osoby, które są blisko nas, są blisko naszych dzieci, wspierają nas, pomagają nam, bo szkoła to nie jest bezludna wyspa – środowisko wokół szkoły jest bardzo ważne. Chcielibyśmy im dedykować to spotkanie, pokazać jak nasze dzieci wspaniale występują, żebyśmy wspólnie mogli poświętować i być razem.

Po wybuchu II wojny światowej Jan Zegadło został uwięziony przez Niemców, a placówkę w 1940 roku przemianowano na zwykłą szkołę, w której dzieci wymagające nauczania specjalnego uczyły się razem ze zdrowymi dziećmi. Na kolejnego dyrektora Niemcy wyznaczyli Edwarda Szwarca, który ostatecznie został wywieziony wraz z całą rodziną do Auschwitz i tam zamordowany. Ponowne uruchomienie pełnowymiarowego nauczania uczniów z niepełnosprawnościami nastąpiło dopiero w 1949 roku.

Jubileusz ZSS23

Skip to content