pilecki1-860x645

Naukowcy, odkrywcy, żołnierze. Niezwykli, odważni, genialni i wytrwali. „Zeszyt patrioty” to projekt zakładający wprowadzenie zasłużonych dla Polski postaci w codzienność, kierowany zwłaszcza dla ludzi młodych.

Każdy zeszyt zawiera podobiznę istotnego dla kraju człowieka, jego krótką biografię, a także kod QR, który przenosi do szerszej informacji o historii danej postaci w Internecie. – Staraliśmy się nie skupiać na postaciach, które właśnie w popkulturze przebijają się do świadomości społecznej. Nie chcieliśmy zamykać też historii w jednym okresie, stąd też staramy się pokazywać postaci zupełnie z innych okoliczności historycznych, chociażby naukowców. Tutaj wymienię profesora Banacha czy też profesor Zawacką – mówi jeden z pomysłodawców projektu, Łukasz Olszewski.

Co ciekawe, jednym z bohaterów zeszytów jest kapral Wojtek z II Korpusu, który razem z więźniami łagrów przebył drogę przez Palestynę do Włoch. W Częstochowie w tej chwili nie istnieje punkt sprzedaży „Zeszytów patrioty”, sprzedaż prowadzą sklepy internetowe.

Krzysztof Rygalik

Skip to content