Co ciekawego można robić zimą w mieście? Zabawa na śniegu i jazda na łyżwach to tylko niektóre z różnorodnych aktywności. Miłośnicy kultury i wydarzeń historycznych zaproszeni są natomiast do Muzeum Częstochowskiego, które przygotowało dla zwiedzających specjalną ofertę.

Najnowsza z ekspozycji otwarta zostanie już 28 stycznia. To wystawa Michała Boguckiego, performera, malarza, projektanta wnętrz kościelnych i witraży. Więcej na ten temat mówi Anna Krakowian z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego:

– „Okiem abstrakcji. Malarstwo, performers, sztuka akcji 1971-2021” – tytuł dość długi, ale jest to wystawa przypadająca na 50-lecie pracy twórczej artysty. Michał Bogucki ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, zdobywając dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Przechodził przez różne etapy swojej pracy twórczej, skupiając się ostatnio głównie na abstrakcji. Jego prace pełne są form geometrycznych, symboli oraz nasyconych barw. Ekspozycja zaprezentowana zostanie w pawilonie wystawowym w Parku Staszica.

Styczniowy dzień można również zacząć od zwiedzania tego, co w ofercie muzeum jest już dostępne. Wybierać można zarówno spośród wystaw czasowych, jak i stałych, które prezentowane są w poszczególnych obiektach instytucji:

– W grudniu otworzyliśmy wystawę „VaBank – banknoty na ziemiach polskich”, którą do maja można oglądać w ratuszu. To naprawdę bardzo ciekawa ekspozycja prezentująca banknoty, które często projektowane były przez artystów. Do 20 lutego zapraszamy też do Galerii Dobrej Sztuki na wystawę „Róże nie róże – oblicza sztuki Teodora i Wandy Grottów”. W ratuszu czeka oczywiście stała wystawa historyczna. Na Starym Rynku można też obejrzeć ekspozycję ukazującą początki istnienia Częstochowy.

Miłośnicy historii zaproszeni są również do obejrzenia wystawy na Starym Rynku, gdzie w podziemiach muzealnego obiektu prezentowane są m.in. fragmenty XVI-wiecznego ratusza.

ABK

Skip to content