Zimowe vademecum, czyli co robić, by było bezpiecznie?

Zimą, bardziej niż w innych porach roku, jesteśmy zobligowani do zwracania uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Straż Miejska w Częstochowie ostrzegają przed zimowymi zagrożeniami i radzą, jak przetrwać ten niełatwy dla wielu czas.

Należy zdać sobie sprawę, że wielu z nas ma o tej porze roku obowiązki, których nieprzestrzeganie może nieść za sobą konsekwencje zarówno prawne, jak i zdrowotne.

– Podczas zimy, gdy występują opady śniegu i duże ujemne temperatury należy: odśnieżać chodniki przylegające do posesji oraz dach, usuwać sople i nawisy śnieżne, korzystać z bezpiecznych urządzeń grzewczych, zaopatrzyć się w czujniki czadu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, ubierać się stosownie do pogody, reagować na osoby samotne oraz bezdomne i potrzebujące pomocy. Nie należy rozgrzewać się alkoholem. Trzeba dbać o zwierzęta pozostawione na dworze i korzystać z zimowych opon. Na łyżwach ślizgać się tylko w wyznaczonych miejscach, a na nartach zjeżdżać tylko na oznakowanych trasach – wyjaśnił Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od listopada ubiegłego roku z powodu wychłodzenia zmarło w Polsce 70 osób. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca odnotowano siedem ofiar zimy. Niemal wszystkie to osoby bezdomne.

– Cały czas akcentujemy, aby zgłaszać do służb mundurowych fakt przebywania bezdomnych, szczególnie w pustostanach i nieogrzewanych piwnicach – dodał Artur Kucharski.

Chociaż dla wielu informacje te mogą wydawać się oczywiste, wiele osób ignoruje czasem proste sygnały, świadczące o tym, że ktoś potrzebuje pomocy. Nie każda osoba leżąca na ławce musi oznaczać nietrzeźwą. Jeśli nawet, zimą bezapelacyjnie trzeba taki fakt zgłosić odpowiednim służbom, w przeciwnym razie możemy mieć na sumieniu czyjeś życie.

BNO

Skip to content