Weszły w życie zmiany przepisów dotyczących policyjnych kontroli drogowych. Według nich już od dziś dopuszczalny jest postój radiowozów w miejscach zabronionych, pod warunkiem, że nie stworzy to zagrożenia na drodze.

Zmiany dotyczą również zachowania kierowców zatrzymanych podczas kontroli.

– Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli kierowca nie będzie stosować się do poleceń funkcjonariusza. W przypadku, gdy policjant nakaże kierowcy trzymanie rąk na kierownicy lub ma nie opuszczać pojazdu, a ten nie wykona któregokolwiek poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 zł – podała mł. asp. Marcin Galiczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem o ruchu drogowym, w sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości, policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Ponadto z dniem 1 stycznia 2020 roku wchodzi przepis dający policjantowi prawo do dodatkowej kontroli pojazdu.

– Funkcjonariusz będzie miał prawo sprawdzić stan licznika, a następnie wpisać go do ewidencji – dodał Marcin Galiczak.

Co więcej, będzie to obowiązkowy element towarzyszący każdej interwencji (wyjątek będą stanowiły akcje typu „trzeźwy poranek”). W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach przepisy będą dawały funkcjonariuszowi dowolność w kwestii sprawdzenia stanu licznika.

BNO

Skip to content