Znamy wyniki konkursu Laudato Si dla Szkolnych Kół Caritas

Źródło: caritas.czest.pl

Zakończyła się kolejna odsłona „Inicjatyw ekologicznych Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 2021”. Każdy z laureatów konkursu otrzymał 4 tys. zł na realizację ekologicznych projektów w swoich placówkach.

Jednym z nich była Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej, która w konkursach Laudato Si wzięła udział dwukrotnie, realizując przy tym dwa ekologiczne projekty. Jednym z nich było szkolne patio „Laudate”, a drugim – „Franciszkowa stołówka”.

– Patio zostało tak zorganizowane, by stanowiło miejsce dla spotkań wszystkich uczniów. Zakupiliśmy tam ławy, stoły, urządzając je w zieleni, która zgodnie z nauką encykliki Laudato Si mówi o ekologii integralnej, czyli miejscu przyjaznym dla pszczół. Poza łąką i roślinami miododajnymi znajduje się też tam kwietnik skrzynkowy i zielnik. Mamy też deszczownik, aby pokazać dzieciom, jak w domowy sposób robić małą retencję wody. Drugi konkurs, do którego przystąpiliśmy, nosi tytuł „Franciszkowa stołówka”. Chcemy tam spotykać się w soboty z dziećmi, aby pokazywać im, jak wzbogacić kuchnię w to, co daje natura – mówiła Anita Toborek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8.

Obecnie pięć częstochowskich szkół jest w trakcie realizacji swoich ekologicznych wyzwań. Jednym z nich jest „Ogród tętniący życiem”, realizowany przez Szkolne Koło Caritas przy Katolickiej Szkole Przysposabiającej do Pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

– W naszym projekcie założyliśmy, że nie będziemy marnować jedzenia i chcemy segregować śmieci. Mamy obiady, które zamawiamy i nie mamy co zrobić z pozostawionymi resztkami. Zdajemy sobie sprawę, że są miejsca, w których brakuje pożywienia. Drugą sprawą jest segregacja śmieci, która tak naprawdę nie jest rzeczą prostą. Chcemy założyć też ogród z kompostownikiem, stworzonym z segregowanych przez nas bioodpadów. Będziemy z niego korzystać, aby wzbogacić bioróżnorodność roślin wokół szkoły. Planujemy robić też domki dla owadów, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie – tłumaczyła nauczycielka placówki, Marzena Binek-Sypek.

Projekt ekologiczny musi zostać zrealizowany do końca maja bieżącego roku. Poza SPSK udział w konkursie biorą także Szkolne Koła Caritas przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Zespole Szkół Przemysłu, Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta.

Dotychczasowe projekty, poza Szkołą Podstawową nr 8, zakończyła również Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa, Szkoła Podstawowa w Stobnicy, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Gidlach. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

BNO

 

Skip to content