Zniszczył kościół – usłyszał zarzuty

Źródło fot. facebook.com/Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Adamowi G., dotyczący uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Lublińcu oraz obrazy uczuć religijnych.

W toku postępowania ustalono, że 5 i 6 stycznia bieżącego roku wandal uszkodził elewację zabytkowego kościoła, czym spowodował straty w wysokości ok. 1200 zł. Sprawca na ścianie budynku namalował czarną farbą symbole mniejszości seksualnych.

– W nocy z 5 na 6 stycznia 2021 roku lublinieccy policjanci zauważyli w okolicach kościoła mężczyznę, który trzymał w ręce jakiś przedmiot. Po zatrzymaniu tego mężczyzny, którym okazał się 23-letni Adam G., zabezpieczono przy nim butelkę z zawartością czarnej cieczy oraz stwierdzono, że jego dłonie są ubrudzone czarną farbą. W śledztwie prokurator przedstawił Adamowi G. zarzut popełnienia przestępstwa z art.108 ust.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, polegający na uszkodzeniu zabytkowego kościoła oraz przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych – wyjaśnił prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Przesłuchany przez prokuratora Adam G. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu, lecz nie potrafił w sposób logiczny wyjaśnić powodu obecności w okolicach kościoła i faktu ubrudzenia rąk farbą. Jak się okazało, nie są to jedyne zarzuty stawiane oskarżonemu.

– W dalszym śledztwie ustalono, że 13 grudnia 2020 roku Adam G. wspólnie z 30-letnim Andrzejem B. dokonał zniszczenia drzwi do toalety miejskiej, powodując straty w wysokości 4.600 zł na szkodę Miasta Lubliniec. Przesłuchany pod zarzutem zniszczenia mienia Andrzej B. przyznał się do tego przestępstwa, wyjaśniając, że czynu dopuścił się wspólnie z Adamem G., który do popełnienia czynu nie się przyznaje – dodał prokurator.

Przestępstwo zniszczenia lub uszkodzenia zabytku jest zagrożone karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

BNO