Pomoc dla pacjentów objętych opieką hospicyjną to główne założenie kampanii społecznej „Pola Nadziei”. Symbolem akcji jest żółty kwiat, którego cebulki sadzone są co roku w wielu polskich miastach. W inicjatywie udział biorą zarówno dorośli, jak i dzieci. 7 października kampania zainaugurowana została przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Kampania „Pola Nadziei” zapoczątkowana została przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku jest to inicjatywa także ogólnopolska. Szczegóły przedsięwzięcia przybliża Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

– To już 21. kampania „Pól Nadziei”, która – jak sama nazwa wskazuje – dawać ma nadzieję zarówno ciężko chorym pacjentom, jak i pracownikom hospicjum. To nadzieja, że znajdą się takie osoby, które zapragną wspierać działalność paliatywną. Gdyby nie darczyńcy, trudno byłoby „spiąć” budżet działalności.

Kampania „Pola Nadziei” prowadzona jest z myślą o osobach chorujących na nowotwory. Każdego roku w inicjatywę angażują się różne środowiska, wśród których sporą grupą jest społeczność szkolna. Więcej na ten temat mówi Dagmara Jarosik ze Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

– Akcja „Pola Nadziei” jest okazją do uwrażliwienia najmłodszych na potrzeby drugiego człowieka. Pokazania im, jak wielką satysfakcję daje człowiekowi pomaganie innym.

W inauguracji tegorocznej odsłony projektu, realizowanego na terenie Częstochowy, udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, środowisk medycznych, a także sportowych. „Pola Nadziei” od lat wspierane są m.in. przez prezesa Włókniarza Michała Świącika:

– Jestem wrażliwy na ludzką krzywdę. Wiemy, że hospicja to miejsca walki z ludzkim cierpieniem. Kiedyś znalazłem się w sytuacji, gdy pewna osoba z mojej rodziny potrzebowała opieki paliatywnej. Idea takich miejsc jest mi więc szczególnie bliska. Wspieram więc wszelkie inicjatywy, które mogą dać pacjentom choć trochę radości.  

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej pomaga osobom potrzebującym od blisko 30 lat. W swojej ofercie udostępnia właściwe wsparcie medyczne, w tym psychologiczne, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

24 czerwca bieżącego roku stowarzyszenie otworzyło również nową siedzibę przy ul. Kopernika. W Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” skorzystać można z 30 miejsc w nowym oddziale stacjonarnym. Do tej pory stacjonarny oddział opieki paliatywnej mieścił się w budynku przy ul. Krakowskiej. Liczył jedynie 15 łóżek.

ABK

Skip to content