Chociaż Powstanie Warszawskie wiązało się z obroną stolicy, tak naprawdę angażowało wielu ludzi w całym kraju. Wśród nich nie zabrakło również mieszkańców Częstochowy oraz osób, które w latach 40. XX wieku były związane z tym miastem.

Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość” serdecznie zaprasza na uroczystości upamiętniające postacie związane z Częstochową, które miały swój udział w Powstaniu przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim.

– W te sierpniowe dni chcemy szczególnie pamiętać o osobach, które czynnie brały udział w Powstaniu. Planujemy wspomnieć, szczególnie 8 sierpnia, w 77. rocznicę śmierci, heroizm Wojciecha Wojtka Omyły, który mieszkał w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 36. Podharcmistrza, sierżanta Armii Krajowej, Kawalera Krzyża Walecznych, który w czasie okupacji niemieckiej mieszkał właśnie w tym mieście. Pochodził z Warszawy. Chcemy też wspominać częstochowian, takich jak harcmistrza Stasiaka oraz wielu innych ludzi, którzy byli związani z tym miejscem – mówił Zbigniew Bonarski, kustosz pamięci Solidarności.

Wojciech Omyła urodził się 6 stycznia 1924 roku w Kościuszkowskim Obozie Saperów na Powązkach w Warszawie, gdzie jego ojciec Antoni, zawodowy wojskowy, pełnił swoją służbę. Częstochowianin poległ w walce 8 sierpnia. Uroczystości upamiętniające jego postać zaplanowano zatem w dniu rocznicy śmierci.

– Walczył na Woli w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz II plutonu „Alek” z Batalionu Zośka. 5 sierpnia 1944 roku brał udział w zdobyciu obozu „Gęsiówka”. Poległ w czasie ciężkich walk na cmentarzu ewangelickim – dodał Zbigniew Bonarski.

W ramach upamiętnienia Wojtka Omyły oraz innych częstochowian związanych z Powstaniem Warszawskim w niedzielę 8 sierpnia o godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny. Liturgię poprzedzi koncert pieśni patriotycznych zespołu Wręczynianki Plus. Zakończeniem uroczystości będzie złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej powstańca Wojtka Omyłę, która znajduje się nieopodal budynku przy ul. Krakowskiej 36.

BNO

Skip to content