W czwartek, 4 sierpnia w Rezerwacie Archeologicznym w Częstochowie odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci organizowane przez Muzeum Częstochowskie we współpracy z Biblioteką Publiczną. Tym razem młodzi miłośnicy rękodzieła wykonali własne ekslibrysy.

Co kryje się pod tajemniczą nazwą wykonywanych przedmiotów wyjaśnia Gerta Bielińska, kustosz Muzeum Częstochowskiego w Dziale Archeologii:

Bibliotekę i rezerwat łączą wykonane przez Włodzimierza Ściegiennego w 1965 roku ekslibrysy, które zrobił specjalnie dla rezerwatu. To był autor projektu architektonicznego pierwszego rezerwatu archeologicznego. Tu można było podziwiać te wzory. Wraz z nowym budynkiem one zniknęły, ale pozostały w naszych pamięciach. Teraz te piękne motywy wykorzystujemy na naszych materiałach reklamowych.

Zajęcia praktyczne poprzedzone były oprowadzaniem po muzeum, gdzie dzieci mogły spróbować znaleźć inspiracje do stworzenia swoich pierwszych ekslibrisów. Praca, którą wykonały dzieci, nie jest dokładnym odwzorowaniem tworzenia wyjątkowych pieczątek, jednak namiastką, która sprawiła dużo radości. Proces powstawania dzieł przedstawiła Karolina Basiak z Biblioteki Publicznej z filii nr 7:

-Dzisiaj robimy ekslibrysy z modeliny. Zaczynamy od rozgrzania jej, następnie formujemy z niej matryce. Później tworzymy na niej nasz własny wzór. Każdy ma dowolność. Kiedy te czynności dobiegną końca – modelinę trzeba ugotować, żeby była znów twarda i można było odbijać pieczątki. Teraz już dzieci mogą swobodnie oznaczać swoje książki czy zeszyty.

Czwartkowe spotkanie nie było ostatnim w ramach wakacyjnego cyklu. Muzeum Częstochowskie nieustannie zaprasza do udziału w zajęciach. Następne już w sobotę, 6 sierpnia w Ratuszu Miejskim.

Galeria: Radio Fiat

Warsztaty tworzenia ekslibrysów w Rezerwacie Archeologicznym

Skip to content