Fot. Radio Fiat

Przedświąteczny szał zakupowy trwa. Jest to idealny czas nie tylko dla centrów handlowych, ale także dla hodowców zwierząt. Co roku w wyniku nieprzemyślanych prezentów świątecznych wiele psów i kotów zostaje porzucanych.

Mogłoby się wydawać, że zwierzę jest idealnym rozwiązaniem na prezent dla wszystkich osób w każdym wieku. Dziecko nauczy się odpowiedzialności, a starsza osoba nie będzie czuła się samotna. Rzeczywistość jednak często weryfikuje te plany i zamiast pociechy z czworonoga, mamy niewątpliwy problem. Więcej na ten temat mówi Marta Pasieka ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie:

– Adoptując zwierzę, nie tylko w okresie świątecznym należy wziąć pod uwagę, że nie może być to prezent, który można później zwrócić. Jest to żywe stworzenie, które potrzebuje odpowiedzialnego domu i opiekuna, w którym będzie otoczone miłością i ciepłem.

Zwierzę to nie pluszowa zabawka, którą można przytulać i głaskać kiedy się chce. Jest to żyjąca istota, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Czworonóg potrzebuje opieki przez całą dobę, dlatego często nawet dorośli nie chcą podejmować się opieki, którą obiecało sprawować dziecko. Jak mówi Agnieszka Węgrzyn z fundacji Psia Duszka posiadanie zwierzątka jest odpowiedzialną decyzją, dlatego nikt nie powinien podejmować jej za nas :

– Jeśli prezent jest przemyślany i rodzina jest przygotowana na zwierzę, to nie widzę problemów, aby pies czy kot był prezentem. Należy mieć na uwadze, że biorąc zwierzątko, jest to przyjemność na kilka następnych lat dlatego warto zastanowić się czy możliwości lokalowe i czasowe są wystraszające. Coraz częściej zdarza się, że w okresie poświątecznym czy po komunijnym zwierzęta są porzucane.

Efektem takich „prezentów” są zwierzęta, które trafiają do schronisk, niektóre szukają domu w internecie. Jeszcze inne niestety lądują na ulicy. Dlatego zanim zdecydujmy się podarować bliskiej osobie kotka lub pieska, należy się zastanowić czy zwierzak nie będzie dla niej problem.

AS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content