Żywa lekcja historii najnowszej w częstochowskim „Mickiewiczu”

Szkolne lekcje historii z reguły kończą się na II Wojnie Światowej. Potem jest czerwiec, poprawki, wycieczki, zielone szkoły i na historię najnowszą zwykle brakuje czasu. W związku z tym, kadra pedagogiczna V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, razem z uczniami, przygotowała wystawę dotyczącą czasów PRL-u.

Żywność na kartki, kolejki po chleb od wczesnych godzin porannych, puste półki sklepowe i miliony w portfelach to realia, których dzisiejsza młodzież nie zna. V LO wyszło z inicjatywą przygotowania wystawy, która ma pokazać uczniom te czasy, o czym szerzej mówi Małgorzata Witek, dyrektor szkoły:

13 grudnia w szkole zostało otwarte Archiwum PRL, do którego zbiory dostarczyli uczniowie, rodzice i przede wszystkim nauczyciele, którzy się bardzo zaangażowali w ten projekt. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zamierzamy przede wszystkim pokazać uczniom zbiory dotyczące życia w PRL-u i w Stanie Wojennym ale również przewidujemy projekcje filmów, związanych z tamtym okresem i spotkania z ciekawymi ludźmi, z opozycjonistami. Dlatego zapraszam do odwiedzenia naszego Archiwum PRL, żeby cofnąć się w czasie o 40 lat.

Fot. Radio Fiat

Wystawa została wyposażona w cyfrowe udogodnienie, dzięki któremu uczniowie będą mogli wysłuchać komentarzy na temat ekspozycji na swoich smartfonach. O tym i o treściach prezentowanych na wystawie opowiedział opiekun wystawy i nauczyciel historii w „Mickiewiczu”, Radosław Budzynowski:

Archiwum PRL oprowadza nas po czasach, które są troszeczkę pomijane na lekcjach historii i to była właśnie myśl przewodnia, żeby pokazać młodzieży jak PRL funkcjonował. Nasze Archiwum dzieli się na części, w każdej pokazujemy skrawek życia z tamtych czasów. Mamy biurko pierwszego sekretarza, odznaczenia partyjne, możemy zobaczyć codzienną rzeczywistość czyli kuchnię, kartki, puste półki. Mamy to wszystko dokładnie opisane. Mamy też przewodnik z kodów QR, który może młodzieży przybliżyć historię przez audycje odsłuchiwane na smartfonach. Mieliśmy to szczęście, że opozycjonista Jarosław Kapsa udzielił nam wywiadów, które właśnie są zawarte w tych kodach i mogą służyć jako komentarz do oglądanej ekspozycji.

W warunkach państwa demokratycznego historia jest jedną z najważniejszych dziedzin nauki. Ludzie żyjący dzisiaj, którzy nie znają przeszłości, często nie mają punktu odniesienia jeżeli chodzi o interpretację wydarzeń na świecie. Wystawa poświęcona czasom bardzo rzadko omawianym na lekcjach historii z pewnością pokaże młodzieży szereg historycznych kontekstów, dzięki którym młodzi ludzie będą bardziej świadomie śledzić otaczającą ich rzeczywistość.

Archiwum można odwiedzać w godzinach otwarcia szkoły. Nie trzeba być uczniem V LO. Dyrekcja szkoły zaprasza do odwiedzenia wszystkich, którzy chcą sobie przypomnieć tamte czasy lub opowiedzieć o nich wnukom.

Skip to content