Plakat_2

25 lat temu, w wyniku kompromisu zawartego przy Okrągłym Stole pomiędzy komunistami a niepodległościową opozycją wywodzącą się głównie z szeregów „Solidarności”, 4 czerwca 1989 r. doszło w Polsce do pierwszych po drugiej wojnie światowej prawdziwych wyborów parlamentarnych. Można mieć zastrzeżenia do ich charakteru i przebiegu. Faktem jest, że wolne wybory dotyczyły jedynie Senatu, natomiast w przypadku Sejmu kandydaci opozycji mogli się ubiegać zaledwie o 35 % miejsc w Sejmie. Ponadto przed przewidzianą na 18 czerwca drugą turą dokonano zmiany ordynacji wyborczej z powodu porażki kandydatów strony rządowej na liście krajowej. Pomimo tych zastrzeżeń należy pamiętać o tym, że to właśnie wyłoniony w czerwcowych wyborach parlament stał się fundamentem odbudowy ustroju demokratycznego w Polsce. Po 4 czerwca 1989 r. przyszedł czas na pierwszy rząd kierowany przez premiera z grona opozycji – Tadeusza Mazowieckiego (chociaż tzw. resorty siłowe w tym rządzie zachowali komuniści), przywrócenie urzędu Prezydenta jako głowy państwa, powrót do tradycyjnej symboliki (godła z białym orłem w koronie i nazwą Rzeczpospolita Polska), rozpisaniem wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. i ostatecznie nowymi, prawdziwie wolnymi wyborami parlamentarnymi w 1991 r.
W związku z obchodami dzisiejszej rocznicy o godz. 12.00, w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12, odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Wybory 1989″.
Współorganizatorzy konferencji: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”. Konferencja została zorganizowana z okazji 25. rocznicy wyborów czerwcowych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom jest prezentacja plenerowej wystawy „My, Solidarność. NSZZ „Solidarność” Region Częstochowa 1980–1990″. Ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym w dniach od 3 do 8 czerwca 2014 r. w Częstochowie, przy pl. Wł. Biegańskiego, jest też jednym z wydarzeń przygotowanych w ramach Częstochowskiego Dnia Wolności.
W programie:
wystąpienie Mirosława Kowalika, przewodniczącego Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”;
wykład Sławomira Maślikowskiego (IPN Katowice) „Upadek (?) Polski Ludowej”;
wykład Wojciecha Rotarskiego (IPN Katowice) „Wybory czerwcowe 1989 r. w regionie częstochowskim”;
wspomnienie z 1989 r. Grzegorza Szczukockiego (w 1989 r. był przewodniczącym Samorządu Studentów w WSP, działaczem NZS, wspierał kampanię wyborczą Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”).
Wstęp wolny!

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content