Nordic Walking – coś więcej niż marsz z kijkami

nordic-1-720x482 (1)

Angażuje nawet do 90% mięśni, odciąża stawy, jest prosty do nauczenia i niewiele kosztuje – Nordic Walking, bo o nim mowa, jest coraz popularniejszy w Polsce. Można spotkać maszerujące z kijkami zarówno osoby starsze, jak i młodsze, którym ten sport zastępuje np. bieganie. Co sprawia, że tyle osób chodzi z kijkami na spacery?

Nordic Walking to nic innego jak specjalny sposób chodu z kijkami. Formalnie opisany został dopiero w 1997 roku przez Fina Marko Kantaneva. Wcześniej sport ten był znany głównie narciarzom biegowym – był to sposób na trenowanie przez cały rok w różnych warunkach poza sezonem. Kijki potrzebne są, by uruchomić do pracy obręcz barkową. Brzmi prosto i takie również jest, pod warunkiem, że opanuje się w dobrym stopniu technikę. Podstawą jest wyprostowana sylwetka. Ruch powinien zaczynać się od barku. Idziemy naprzemiennie – prawa ręka w przodzie, lewa noga się odpycha i odwrotnie. Nawet najlepszy opis nie zastąpi po prostu spróbowania samemu. Większość osób łapie rytm i uprawia ten chód dobrze już po pierwszym treningu.

Najważniejszym elementem Nordic Walkingu są już wcześniej wspomniane kijki. Koszt kijków dobrej jakości wynosi ok. 100 zł i tak naprawdę może to być jedyny wydatek, jaki przeznaczymy na ten sport. Najlepiej, gdy wykonane są z aluminium albo z włókien węglowych. Kijki do Nordic Walkingu wyróżniają się specjalną rękawiczką wbudowaną przy uchwycie, dzięki której kijek nie będzie się zsuwał z dłoni. Kijki, które mają pasek, są przeznaczone do innego rodzaju aktywności – trekkingu, i służą podpieraniu się np. przy wchodzeniu na górę. Kijki trekkingowe nie nadają się do uprawiania chodu nordyckiego. Oprócz kijków elementem niezbędnym są wygodne buty, najlepiej z miękką przednią częścią podeszwy i ze wzmocnieniami pięt i czubków. Dobrze, by kurtki oraz bluzy były z materiałów dobrze oddychających. Do tego można dokupić dodatki, takie jak np. krokomierz, pas z bidonem czy rękawiczki na okres zimowy.

Nordic Walking staje się coraz popularniejszym sportem – uprawiają go zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. Dla młodych jest to świetna okazja do nabrania tężyzny i poprawienia kondycji – ok. 90% mięśni naszego ciała pracuje w czasie uprawiania Nordic Walkingu. Ta liczba deklasuje nawet bieganie oraz pływanie, które zaciągają do pracy ok. 60% mięśni. Chód nordycki jest polecany osobom starszym dlatego, że nie obciąża ani stawów, ani kręgosłupa. Ponadto usprawnia nasz układ oddechowy i poprawia krążenie. Podczas treningu spalanych jest ok. 20% więcej kalorii niż w marszu tradycyjnym. Kijki są tak skonstruowane, że pozwalają na trening w każdych warunkach, toteż możemy go uprawiać cały rok – na powierzchni twardej, na śniegu, na piasku, w lasach. Jest to również świetna forma rekreacji i poznawania nowych ludzi, którzy jak my chodzą z kijkami. Nordic Walking polecany jest szczególnie osobom zestresowanym, mającym nadwagę, dzieciom z wadami postawy i osobom, które mają jakiekolwiek problemy z kończynami dolnymi oraz kręgosłupem.

Nadal można się spotkać z opiniami, które deprecjonują zalety Nordic Walkingu. Większość osób, które można spotkać z kijkami, to starsi ludzie, którzy uprawiają ten sport rekreacyjnie. Jednakże z roku na rok organizowanych jest więcej zawodów w chodzie nordyckim, gdzie występuje coraz większa liczba młodych osób. – Nordic Walking to także ludzie młodzi. Są organizowane zawody – jest puchar Polski, jest puchar Europy. Na takich zawodach startuje ok. 600-700 osób. Przedział wiekowy jest szeroki – od grupy juniorskiej, gdzie startują dzieci w wieku 12-13 lat, przez osoby, które mają 18-30, aż do ludzi z wiekiem 70+. Nordic Walking to sport dla każdego, kto tylko ma ochotę, żeby się ruszać, kto może przyjść na zajęcia, może nauczyć się podstawowych kroków, podstawowej techniki – mówi Jarosław Pietrzyk, zdobywca 3. miejsca w Pucharze Europy w chodzie nordyckim. – 18 października organizujemy pierwsze Mistrzostwa Częstochowy w Nordic Walkingu. Wystartować będzie mógł każdy, bo będzie dystans typowo rekreacyjny, czyli 3,5 km. Dla osób, które chcą się ścigać, będzie dystans 10 km, ale będzie też trasa 300-metrowa dla dzieciaków. Dla najmłodszych organizowana będzie również aktywna strefa dzieciaka, gdzie chętni mogą wziąć udział w wielu ciekawych konkurencjach. Będziemy promowali ruch wśród najmłodszych, najstarszych, więc zapraszam wszystkich, bo będzie super zabawa oraz fajne, atrakcyjne nagrody, które zostaną rozlosowane wśród wszystkich uczestników. Jeżeli ktoś jeszcze nie potrafi chodzić z kijkami, to jeszcze raz zapraszam na trening. Po jednym treningu jesteśmy w stanie spokojnie z podstawowym krokiem przejść dystans rekreacyjny – dodaje.

Październik jest doskonałym czasem na obudzenie się z gorących i leniwych letnich miesięcy. Sport na świeżym powietrzu uodporni nasze ciało, poprawi samopoczucie i jeszcze polepszy ogólny stan naszego zdrowia.

– Teraz jest super okres na rozpoczęcie treningów, bo robi się troszkę chłodniej, także upał nam nie będzie przeszkadzał, jeśli ubierzemy się troszkę cieplej. Można wyjść na kijki, można przełamać tą jesienną chandrę, gdzie jest taka smuta, nikomu się nic nie chce – po Nordic Walking wytwarza się wiele endorfin. Jeszcze nikogo nie widziałem po treningu, kto by się nie uśmiechał, mimo totalnego zmęczenia – dodaje Jarosław Pietrzyk.

Treningi pod okiem trenera odbywają się w Lasku Aniołowskim w soboty o godz. 9:00. Więcej informacji na temat treningów na facebooku – „Jest Lepiej” i „Regatta Nordic Team Częstochowa”.

KM

Skip to content