Parada Nowoorleańska

DSCF9983

Muzyka, taniec i śpiew. Setki częstochowian wzięły udział w Paradzie Nowoorleańskiej, która przeszła od Placu Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej. To początek trzydniowej 11th HOT JAZZ SPRING, której organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego.

Każdemu festiwalowi towarzyszą trzy koncert. Pierwszy Hot Jazz Spring został zorganizowany 13 lat temu, a od 2003 r. odbywa się konkurs “Swingujący Kruk”, z przeznaczeniem dla młodych solistów instrumentalistów i wokalistów, którzy wykonują jazz tradycyjny; wiek uczestników nie może przekraczać 30 lat. Laureat prezentuje swój talent i umiejętności podczas festiwalu.

W tym roku Parada Nowoorleańska wyruszyła z Placu im. Wł. Biegańskiego o 18.00. Godzinę później w Filharmonii Częstochowskiej odbyły się koncerty Roberta Majewskiego i Andrzeja Jagodzińskiego (Tribute to Henryk Majewski), Doroty Curyłło, Tima Kliphuisa i Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet (Tribute to Stephan Grapelli).

O 22.00 w Jazz Klubie „Five O’Clock” (ul. Racławicka 2) odbędzie się Jam Session w wykonaniu Iwo Dixie Jazz Band.

W bieżącym roku decyzją Kapituły Honorowej „Swingującego Kruka” otrzymał Jacek Mazur, muzyk i popularyzator jazzu tradycyjnego, członek zespołu Jazz Band Ball Orchestra. Statuetkę otrzyma w niedzielę. „Honorowego Swingującego Kruka” otrzyma Jan Kudyk, który od ponad półwiecza występuje z założonym przez siebie zespołem Jazz Band Ball Orchestra (pierwsza nazwa – Jazz Band Ball).

Krzysztof Rygalik