Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antyprzemocową

Prezydent RP podpisał ustawę antyprzemocową; źródło: facebook.com/drmarcinromanowski/Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antyprzemocową, która zakłada, że to sprawca przemocy będzie musiał opuścić miejsce zamieszkania zajmowane wspólnie z ofiarą. Jednym z głównych celów ustawy o zmianie ustawy “Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw” jest izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie po sześciu miesiącach od dnia ich ogłoszenia, wprowadzone zostanie szybkie postępowanie w sprawach dotyczących zobowiązania osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania. Nowe przepisy zakazują także sprawcom zbliżania się do mieszkań zajmowanych przez ofiary przemocy domowej.

Ustawa podpisana przez prezydenta nadaje nowe uprawnienia zarówno policji jak i Żandarmerii Wojskowej, które będą mogły użyć środków przymusu przy egzekwowaniu nowych przepisów. Ponadto policja będzie zobowiązana do regularnego sprawdzania czy sprawca przemocy stosuje się do zakazu zbliżania się do opuszczonego mieszkania.

O tym wydarzeniu na swoim profilu na Facebooku informuje również wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który był gościem Radia FIAT. Rozmowy z wiceministrem Romanowskim na temat tej ustawy można posłuchać TUTAJ.

źródło: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/prezydent.pl/d kwi/i jf/w dyd
foto: facebook.com/drmarcinromanowski/