Na przestrzeni całej polskiej historii sztuki operowej obecność naszych wybitnych artystów na najważniejszych scenach i estradach świata była i jest nieoceniona. Dlatego też powinno zależeć wszystkim, dla których sztuka nie jest obojętna, aby życie kulturalne naszego kraju obfitowało w festiwale honorujące właśnie wyjątkowych polskich artystów. Bezsprzecznie takową wybitną osobowością artystyczną jest światowej sławy tenor Mistrz Wiesław Ochman. Natomiast miejscem, które wyszło naprzeciw powyższym potrzebom, jest Miasto Zawiercie.

Zawierciańska tradycja „ochmanowska” jest niezwykle bogata i piękna. To właśnie w Zawierciu przez 25. lat odbywały się koncerty charytatywne zatytułowane „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka. Pieniądze te w całości przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu medycznego ratującego życie ludzkie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. To właśnie w Zawierciu odbyło się wiele debiutów młodych artystów, którym te koncerty otworzyły furtkę do karier. Dziś Ci artyści są solistami czołowych polskich i zagranicznych teatrów operowych, co często zaznaczają w swoich biogramach.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi nieustanie mówi się o Zawierciu. Wszędzie bowiem, gdzie Mistrz występuje – czyli na całym świecie! – podkreślane jest jego zaangażowanie w to Miasto. Dzięki Wiesławowi Ochmanowi o Zawierciu, jako o kolebce dobroci i kultury, dowiadują się tysiące osób na całym globie. Mistrz zawsze tę informację podkreśla w swoich wywiadach, a także upomina się, aby zaznaczano ją w jego życiorysach zamieszczanych w książkach, katalogach koncertowych oraz programach radiowych i telewizyjnych.

Teraz przyszedł czas, aby dać powód przyjazdu do Zawiercia wszystkim tym, którzy póki co jedynie słyszeli o wyjątkowości tego Miasta i gościnności jego mieszkańców. Dlatego też powstał pomysł na organizację czterodniowego wydarzenia artystycznego, czyli Festiwalu Wiesława Ochmana.

Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana jest Jarosław Świtała – tancerz, pedagog, kierownik baletu, choreograf, reżyser, inicjator polskiego życia kulturalnego. Organizatorem Festiwalu Wiesława Ochmana jest Miasto Zawiercie.

Udział w Festiwalu zarówno znanych artystów, jak i tych dopiero wchodzących na scenę popularności będzie współgrał z założeniami programowymi, które składają się na: promocję młodych artystów, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, prezentacje sceniczne ważnych dzieł operowych, łączenie wszelakich dziedzin sztuk, spotkania z wybitnymi artystami, koncerty wokalne z polskim i zagranicznym repertuarem operowym, operetkowym, pieśniarskim, sakralnym oraz symfonicznym.

1. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu to wydarzenie artystyczne skierowane zarówno do melomanów, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. W związku z tym trzy spośród sześciu wydarzeń artystycznych będą dostępne dla publiczności za darmo. Od 3 do 6 października 2019r. Miasto Zawiercie stanie się „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”. Z pierwszą edycją Festiwalu Wiesława Ochmana współpracować będzie w sumie 200. artystów.

I dzień:
Koncert inaugurujący Festiwal Wiesława Ochmana oparty będzie na twórczości jednego kompozytora związanego z karierą Wiesława Ochmana.

3 października, o godz. 18:00 w MOK ”Centrum”, w sali widowiskowej Wiesława Ochmana odbędzie się uroczysta gala inauguracyjna zatytułowana „Melodie Moniuszki w karierze Ochmana”. Usłyszymy zarówno arie, duety, jak i muzykę baletową ze wszystkich oper skomponowanych przez Stanisława Moniuszkę, a także najsłynniejsze pieśni kompozytora. Wystąpią: Bożena Bujnicka – sopran, Małgorzata Kustosik – mezzosopran, Mariusz Godlewski – baryton, Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, Jasin Rammal-Rykała – bas-baryton. Usłyszymy także zawierciański chór “Capella Vartiensis”. Zagra Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Koncert wyreżyseruje pomysłodawca Festiwalu Jarosław Świtała. Gospodarzem wieczoru będzie dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała.

Założeniem twórców Festiwalu jest połączenie wielu dziedzin sztuk. W związku z tym, tego samego wieczoru po Gali Inauguracyjnej ok. godz. 21:00 nastąpi otwarcie wystawy pt. „Wernisaż malarstwa polskiego” w MOK „Centrum”, w galerii „ZAWartE”. Wszystkie obrazy – ponad 40 dzieł – to dar malarzy lub ich spadkobierców dla Muzeum Sztuki, które dzięki Władzom Miasta powstaje w Zawierciu. Gośćmi honorowymi wernisażu będą darczyńcy czyli Artyści Malarze.

II dzień:
Jedną z najważniejszych idei Festiwalu Wiesława Ochmana jest promocja młodych artystów oraz edukacja młodzieży poprzez kulturę. W koncepcie programowym znajdą się więc warsztaty operowe.

W związku z powyższym 4 października to „Dzień dla młodych”. O godz. 11:00 rozpocznie się warsztat edukacyjny skierowany do najmłodszych widzów, do uczniów szkół. Młodzież będzie miała okazję uczestniczenia w profesjonalnej próbie do spektaklu operowego „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, którą poprowadzą: patron Festiwalu i reżyser spektaklu Mistrz Wiesław Ochman oraz pomysłodawca Festiwalu i asystent reżysera, a także choreograf przedstawienia Jarosław Świtała. Odbędzie się również rozmowa z obydwoma twórcami, którą poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała.

Tego samego dnia o godz. 18:00 zobaczyć będzie można spektakl „Straszny dwór” już w pełnej krasie. Wykonają go młodzi artyści – studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która to Uczelnia jest partnerem Festiwalu. Reżyserem spektaklu jest Wiesław Ochman, asystentem reżysera i choreografem Jarosław Świtała.

III dzień:
Osobnym celem inicjatorów Festiwalu Wiesława Ochmana jest promocja twórczości w dziedzinie muzyki klasycznej, poświęcona szeroko pojętej tematyce polskiej.

5 października odbędzie się koncert zatytułowany „Polskie pieśni sakralne”. Wykonane zostaną utwory najsłynniejszych, jak i mniej znanych polskich kompozytorów. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19:00 w Bazylice św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu przy ul. H. Sienkiewicza 4. Koncert połączy pokolenia… Gwiazdą wieczoru będzie Mistrz Wiesław Ochman, któremu towarzyszyć będzie jego wnuczek Krystian Ochman – również tenor, student katowickiej Akademii Muzycznej oraz znakomite solistki: Katarzyna Bochyńska-Wojdył – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran. Solo na flecie zagra młoda artystka Joanna Sokołowska. Na organach akompaniować będzie śpiewakom prof. Jerzy Matula.

IV dzień:
Przez 25 lat w Zawierciu odbywały się koncerty charytatywne „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla Fundacji “Auxilium” im. dr Henryka Wnuka, wspierającej finansowo Powiatowy Szpital w Zawierciu. W 1992 roku to wydarzenie zainicjowali: dr Henryk Wnuk, dr Czesław Kawecki, mecenas Jan Klisiak, dyrektor Andrzej Danecki oraz Jarosław Świtała. Za uzyskane pieniądze zakupiono najbardziej niezbędny sprzęt medyczny dla pacjentów zawierciańskiego szpitala.

Tak będzie i w tym roku, gdyż kontynuujemy charytatywne tradycje tych koncertów, które stają się obecnie integralną, finałową częścią Festiwalu. Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na zakup niezbędnego sprzętu dla Szpitala w Zawierciu.

Koncert “Wiesław Ochman i Jego Goście” odbędzie się 6 października o godz. 18:00 w MOK „Centrum”, w Sali widowiskowej Wiesława Ochmana. Gospodarzem wieczoru będzie oczywiście sam patron Festiwalu Mistrz Wiesław Ochman, który zaśpiewa wraz ze swoimi gośćmi: Anitą Maszczyk, Elwirą Janasik, Arkadiuszem Jakusem, Patrykiem Wyborskim i Dawidem Biwo. Z cyklu „Mistrzowie wokalistyki” wystąpi Feliks Widera. Gościem specjalnym koncertu będzie sopranistka Aleksandra Stokłosa. Zagra doskonale znana zawierciańskiej publiczności, bo od 23 lat współpracująca z koncertami „Wiesław Ochman i Jego Goście”, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu: wydarzeń artystycznych, występujących artystów, programu koncertów, zakupu biletów, kontakt… dostępne są na stronie internetowej: www.OchmanFestiwal.pl. Bilety można również zakupić w kasie MOK „Centrum” przy ul. Piastowskiej 1.

źródło: informacja prasowa

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content