źródło fot.: facebook.com/MorawieckiPL/

Od przyszłego piątku otwarte będą – z ograniczeniami – między innymi hotele, kina, teatry i stoki narciarskie. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o luzowaniu obostrzeń po posiedzeniu rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Dziś, po wielu dniach analiz danych z Polski i ze świata Rząd podjął decyzję, że w ramach ścisłego reżimu sanitarnego od 12 lutego, początkowo na 2 tygodnie, otwarte zostaną:
– baseny,
– hotele – przy zachowaniu limitu 50% obłożenia i reżimu dostarczania posiłków do pokoi,
– stoki narciarskie,
– teatry i kina – przy zachowaniu limitu 50% miejsc na widowni, z obowiązkiem zakrywania ust i nosa,
– boiska, korty oraz dopuszczone zostają amatorskie formy uprawiania sportu, bez udziału publiczności i z wyłączeniem zamkniętych boisk i hal.
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: – Przez ostatnie tygodnie uważnie wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych, zagranicznych i polskich ekspertów oraz Rady Medycznej. Przedyskutowaliśmy temat bardzo dogłębnie. Decyzja ta nie była łatwa i, co szczególnie podkreślam, wciąż jest obarczona ryzykiem. Nasza dotychczasowa strategia walki z epidemią przynosi rezultaty, ale wszyscy widzimy, jak agresywnie zachowuje się wirus, dlatego musimy postępować bardzo ostrożnie. Jedyną rozsądną taktyką jest podejście “otwierania krok po kroku”. Będziemy tu ściśle współpracować z przedsiębiorcami i przedstawicielami każdej z otwieranych branż. Walka z wirusem nauczyła nas, że niczego nie możemy być pewni raz na zawsze. Jednak jeśli zachowamy dyscyplinę i utrzymamy ten dwutygodniowy rytm stopniowego otwierania gospodarki, to myślę, że dalsze etapy to nieodległa perspektywa. Nikt w tym trudnym czasie nie pozostanie sam. Postaramy się pomóc każdemu, kto ucierpiał przez pandemię.

źródło: IAR

Skip to content