25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej – Nieszpory Maryjne

25 lat temu  legat papieski kard. Adam Maida z Detroit ukoronował obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Wtedy była to szczególna uroczystość. 22 sierpnia br. w Sanktuarium obchodzono kolejną już rocznicę tej ceremonii. O godz. 15.00 w Kaplicy Koronacyjnej w Myszkowie odprawiono Nieszpory Maryjne. Modlitwom przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Modlitwy rozpoczęły się od Koronki do Bożego Miłosierdzia. Po niej odprawiono Nieszpory Maryjne. Słowa do wiernych skierował abp Wacław Depo:

– W nowym Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy o tajemnicy modlitwy, że jest ona spotkaniem dwóch pragnień: serca Bożego i serca ludzkiego. Ojciec Święty w tej wypowiedzi o spotkaniu Boga i człowieka, powołuje się na bardzo ważne słowa z Ewangelii pochodzące od samego Jezusa Chrystusa. “Wie Ojciec czego wam potrzeba, zanim go poprosicie”.

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej była wyjątkowa. Wspomina ją ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Matki Bożej w Myszkowie i dziekan regionu, który 25 lat temu był współorganizatorem tego wydarzenia:

– Byłem wtedy odpowiedzialny za sprawy materialne, porządkowe. Wtedy rzeczywiście były to niesamowite przeżycia i jest to pielęgnowane do dzisiaj. W tym okresie pielgrzymujemy jako region czy poszczególne dekanaty. Dziś, kiedy jest 25. rocznica, nie chodzi tylko o wspomnienia, ale również o pragnienie, aby podążać za Maryją.

Wcześniej, słowa powitania do zebranych skierował ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium w Mrzygłodzie:

– Dokładnie 25 lat temu przeżywaliśmy Uroczystość Koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Do położonego w centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej Mrzygłodu przybyli najwyżsi rangą hierarchowie kościoła z kard. Adamem Maidą na czele. Rzesze pielgrzymów z całej Polski z radością spoglądały na uwieńczenie Cudownego Obrazu papieskimi koronami.

Po Nieszporach Maryjnych odbyła się procesja różańcowa do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Mrzygłodzie. O godz. 17.00 odprawiono tam Mszę św. Jubileuszową pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

Skip to content