Z okazji jubileuszu od 26 marca OKF zaprasza na cykl 30 filmów na 30-lecie kina. W każdy wtorkowy wieczór będą prezentowane nagradzane filmy kina amerykańskiego, europejskiego oraz polskiego.

W ciągu 30 lat w kinie tym dokonano dwóch kluczowych zmian.

– Udało nam się przeprowadzić remont po 25. latach. W tej chwili nie jest to już sala przystosowana do działalności kinowej, ale typowa sala kinowa spełniająca wszelkie standardy. Druga zmiana to przejście z technologii analogowe na cyfrową. Zmieniła się nie tylko technika, ale także sposób układania repertuaru – mówiła kierownik Iwona Kwincińska.

Kino od zawsze posiada profil studyjny, chociaż na początku nie było ono sformalizowane. Nie istniały wówczas sieci kin studyjnych. Grano głównie filmy niszowe i autorskie. Unikano także komercji.

– Zaczynaliśmy od dwóch seansów dziennie, mieliśmy wolne poniedziałki. W ciągły roku wyświetlanych filmów nie było dużo. Obecnie dziennie gramy ich sześć, od rana do wieczora. Zaczynamy seansami edukacyjnymi, szkolnymi od  godziny 8:00, kończymy natomiast wyświetlanymi o 20:30. Kino zamykamy przeważnie około 23:00 – opowiadała kierownik kina.

Od samego początku repertuar był grupowany w przeglądy i cykle. Najdłużej prezentowanym był Alfabet kina. Przedstawiał on mistrzów kinematografii ułożonych alfabetycznie od Altmana i Alamodovara do Zanussiego. Wraz z udoskonaleniem techniki cyfrowej, OKF zyskał też nowe możliwości.

– Transmisje oper z Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Transmitujemy także teatry z National Theatre w Londynie oraz balety z teatru Bolszoj. Pokazujemy filmy o sztuce. To są właśnie nowe możliwości, które otworzyły się nam kilka lat temu. Staramy się także wracać do klasyki filmowej, prezentować filmy na życzenie widzów, organizujemy „Złotą piątkę” i konkurs „Częstochowa w kadrze” od blisko dwudziestu lat – tłumaczyła Iwona Kwincińska.

OKF Iluzja powstało 11 marca 1989 roku. Początkowo miało być ośrodkiem kultury filmowej z wypożyczalnią kaset wideo, kawiarnią oraz miejscem przeznaczonym do spotkań z reżyserami i aktorami. Z racji ogromnych zmian, jakie wówczas zaszły, ośrodek pozostał jednosalowym kinem studyjnym.

BNO

Skip to content