Zgodnie z tradycją, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, diakoni Kościoła częstochowskiego przyjęli święcenia prezbiteratu. Sobotniej uroczystości 22 maja przewodniczył abp Wacław Depo.
W rozmowie z Radiem Fiat ks. Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wyraził entuzjazm z racji wyświęcenia czterech nowych kapłanów:
-Myślę, że cała wspólnota Kościoła przeżywa radość i nadzieję z tego powodu, że nowi prezbiterzy dzisiaj wyjdą z katedry. Dla mnie jako rektora to także dzień radości, zwieńczenia sześcioletniej formacji. Trzeba życzyć im wierności Duchowi Świętemu, odwagi i nadziei, by żadne trudności ich nigdy nie pokonały.
Podczas wprowadzenia do liturgii, metropolita częstochowski abp Wacław Depo mówił:
-Poczuciem głębokiej wdzięczności wobec Boga i z wielką nadzieją stajemy dzisiaj w odnowionej bazylice archikatedralnej, by być świadkami święceń prezbiteratu czterech diakonów. Tę tajemnicę nieprzerwanej tradycji apostolskiej i misji Kościoła rozświetla nam obecność Jezusa Chrystusa, który w mocy Ducha Świętego zwołał nas na to miejsce aby zaznaczyć, że ‘Jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”. Jest z nami, wołając nas po imieniu i sprawia przez Ducha Świętego, byśmy w nim odnaleźli drogę, prawdę i życie. Albowiem każde powołanie, choć jest darem osobistym, nie przestaje być wydarzeniem kościelnym ofiarowania siebie, aby wzrastała wspólnota kościoła.
W homilii abp Depo podkreślał:
-Misja Syna Człowieczego polega na tym, że nie przyszedł aby mu służono, lecz aby służyć. Każdy uczeń Chrystusa, kapłan, chcąc być wiernym swemu powołaniu, musi zmienić swoją dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych. Kościół nie jest i nie może być postrzegany jako jedna z instytucji czysto ludzkich i kierująca się motywem zdobycia władzy nad ludźmi, jak to czynią władcy tego świata.
Metropolita Częstochowski apelował do neoprezbiterów:
-Człowiekowi i światu nie można służyć ułagodzonymi banałami, o których słyszymy na co dzień, solidarności międzynarodowej, braterstwie, pokoju, zgodzie. Trzeba odpowiedzieć radykalizmem Ewangelii, bo w niej spotykamy Jezusa, który jest Jedynym i Wiecznym Kapłanem i sprawcą naszego zbawienia. Pozwólcie się Jemu prowadzić. Pozwólcie, żeby Duch Święty wspierał waszą posługę, a w ten sposób będziecie w Jego zbawczych rękach, które sami będziecie przedłużać. Jego ręce wobec innych.
Nowo wyświęceni podpowiedzieli, czego życzyć im na rozpoczynającej się właśnie drodze kapłaństwa.
Ks. Kamil Jastrząb:
-Świętości na pewno jak wszystkim, a na drugim miejscu myślę że zarówno wytrwałości jak i miłości do ludzi, którzy nam będą powierzeni. Żebyśmy samych siebie i ich doprowadzili do zbawienia.
Ks. Kamil Cudak:
-Wytrwałości i gorliwości w tym kapłaństwie, bo myślę, że to jest fundamentalne i najważniejsze.
Ks. Tomasz Gryl:
-Przede wszystkim wierności i gorliwości. Ona jest niezwykle potrzebna w dzisiejszym zagubionym i trudnym świecie. I myślę, że takiej radości niesienia właśnie Ewangelii, żywego Pana Boga innym ludziom, innym wspólnotom.
Ks. Paweł Caban:
-Byśmy kochali, bo każdy z nas jest powołany do miłości i w miłości osiągamy szczęście. Więc i my kapłani, byśmy kochali wszystkich. Wszystkich, których nam Pan Bóg powierzy i razem z nimi szli do tego, który nas kocha najmocniej na świecie – do naszego Stwórcy Pana Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym.
Przyjęcie sakramentu kapłaństwa to radość także dla najbliższych. O tym, jak rodzina przeżyła uroczystość, mówił tata ks. Kamila Cudaka:
-To jest dla nas duże przeżycie. Syn już od małego chciał być księdzem. Mówił to już w wieku sześciu lat. Pan Bóg rzeczywiście to powołał i jesteśmy z tego bardzo dumni.
Podziękowania na zakończenie Mszy św., w imieniu wszystkich czterech nowo wyświęconych kapłanów, złożył ks. Kamil Jastrząb.
O muzykę podczas liturgii zadbały połączone zespoły: Schola Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz Schola liturgiczna “Domine Jesu”.
Całości homilii abp. Wacława Depo można wysłuchać TUTAJ.
JS