Andrzej Duda upamiętnił w Wieluniu pierwsze ofiary II Wojny Światowej

1 września Andrzej Duda złożył hołd pierwszym ofiarom II Wojny Światowej. Tego dnia 82 lata temu Niemcy rozpoczęli inwazję na Polskę, która rozwinęła się w najkrwawszy konflikt zbrojny w historii ludzkości.

Pierwszymi akordami wojny był nalot niemieckiej Luftwaffe na cele cywilne w przygranicznym wówczas Wieluniu, który rozpoczął się przed godz. 4:40 i trwał do godz. 14:00. W pierwszej kolejności niemieckie bombowce dokonały spustoszenia w wieluńskim szpitalu Wszystkich Świętych. Doszczętnie zniszczony został również kościół farny św. Michała Archanioła i wiele innych obiektów cywilnych. Łącznie zniszczono około 75% miejskiej zabudowy Wielunia. Dopiero kilka minut po rozpoczęciu tego bombardowania, pancernik Schlezwig-Holstein otworzył ogień do polskiej załogi na Westerplatte, a wojska Georga Reinharda przełamały granicę w okolicach Mokrej.

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu | Źródło fot.: www.facebook.com/andrzejduda

Andrzej Duda przybył do Wielunia przed 4:40 i oddał tam hołd ofiarom, jak sam wskazał, nie agresji zbrojnej a aktu terroru. Podkreślił on, że nalot na szpital nie mógł być pomyłką, co czyni Niemców terrorystami:

W masę ludzką rzucali bomby. Nie w wojsko. W ludzi zgromadzonych na rynku i na ulicach. W pierwszej kolejności w szpital, na którym był wielki znak czerwonego krzyża. Nie mogli się pomylić! To był akt terroru! To nie była zwykła wojna, to było od samego początku złamanie wszelkich wojennych zasad, które wówczas i do dzisiaj obowiązują.

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu | Źródło fot.: www.facebook.com/andrzejduda

Prezydent przypominając o ogromnych stratach, jakie Polska poniosła podczas wojny stanowczo podkreślił, że nie ma zgody na oskarżanie nas o jakikolwiek udział w zbrodniach II Wojny Światowej:

Zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę. Ponieśliśmy straty, za które nigdy nie otrzymaliśmy żadnego zadośćuczynienia. Nikt przyzwoity nie może się zgodzić na to, by po dziesięcioleciach podle oskarżać Polaków o jakikolwiek (zwłaszcza instytucjonalny) udział w zbrodniach II Wojny Światowej. Polacy byli zgnębionym narodem. Ofiarą II Wojny Światowej. I to jest prawda!

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu | Źródło fot.: www.facebook.com/andrzejduda

Andrzej Duda przypomniał też, że epoka wojen wcale się nie skończyła oraz, że nasze bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nas samych:

Naiwny jest ten, kto uwierzy w opowieści o tym, że coś takiego nigdy się już nie powtórzy. Nie powtórzy się wtedy, kiedy będziemy silni. Nie powtórzy się wtedy, kiedy będziemy zdecydowani. Nie powtórzy się wtedy, kiedy nie będzie się opłacało przyjść tutaj z bronią w ręku i zaatakować nas, burzyć nam domy i palić nam pola. Nie będzie się opłacało, bo takie takie działanie spotka się ze zdecydowaną, bardzo ostrą odpowiedzią.

Oficjalnym obchodom z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy towarzyszyła warta honorowa. Ofiary niemieckiego aktu terroru upamiętniono syreną alarmową. Szacuje się, że podczas bombardowania Wielunia zginęło około 1200 osób. Prezydent złożył wieńce przy monumentach upamiętniających zniszczenie szpitala, synagogi oraz przy ruinach kościoła farnego.

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu | Źródło fot.: www.facebook.com/andrzejduda

Uroczystości kościelne upamiętniające wybuch II Wojny Światowej zostały zaplanowane na godz. 17:00. Uroczystą Mszę św. odprawi w Wieluniu abp Wacław Depo. Jeżeli pogoda pozwoli, uroczystości te odbędą się na ruinach kościoła farnego. Jeżeli natomiast będzie padał deszcz, Msza św. odprawiona zostanie w wieluńskiej kolegiacie Matki Bożej Pocieszenia. Uroczystości będą transmitowane na antenie Radia Fiat.

RG/IAR

Skip to content