Beethoven i Schubert w Filharmonii Częstochowskiej

Fot. Filharmonia Częstochowska

Filharmonia Częstochowska zaprasza na kameralny koncert muzyki mistrzów. 4 grudnia o godz. 19. melomani usłyszą kompozycje Ludwiga van Beethovena oraz Franciszka Schuberta, klasyków wiedeńskich i prekursorów romantyzmu w muzyce. W repertuarze znajdzie się m.in. słynny „Pstrąg”.

Na muzyczne wydarzenie, które z powodu sytuacji epidemicznej w kraju odbędzie się w formie online, zaprasza Agnieszka Małasiewicz z impresariatu Filharmonii Częstochowskiej.

Po Koncercie bez batuty, w którym zaprezentowały się wszystkie smyczkowe grupy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, czas na solistyczny występ dyrektora Filharmonii Częstochowskiej. Jako wiolonczelista Adam Klocek z towarzyszeniem pianistki Moniki Wilińskiej-Tarcholik zaprezentuje się w V Sonacie wiolonczelowej D-dur op. 102 nr 2 Beethovena, należącej do dojrzałego okresu twórczości wiedeńskiego klasyka. Zarówno dyrektor Adam Klocek, jak i pianistka Monika Wilińska-Tarcholik wystąpią ponownie, tworząc wraz z: Tomaszem Kulisiewiczem – skrzypce, Tomaszem Ptakiem – altówka i kontrabasistą Janem Kołackim kwintet fortepianowy, w którego wykonaniu zabrzmi Schubertowski „Pstrąg” A-dur op. 114. Kwintet fortepianowy A-dur Franciszka Schuberta, zwany potocznie Kwintetem pstrągowym, swą nazwę zawdzięcza pieśni „Pstrąg” tego samego kompozytora. Pieśnią zachwycił się Sylvester Paumgartner – majętny właściciel kopalni, wiolonczelista amator – i to on właśnie zasugerował Schubertowi skomponowanie utworu kameralnego, w którym melodia jego ulubionej pieśni byłaby słyszalna. W pięcioczęściowym dziele linię melodyczną „Pstrąga” słychać bardzo wyraźnie, za każdym razem graną przez inny instrument, także w formie wariacji.

Koncert rozpocznie się 4 grudnia o godz. 19. Transmisja na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej.

ABK