Biblioteki cyfrowe – spotkanie w Pałacu Ślubów

palac

Gazety, dokumenty, komputery. Biblioteki cyfrowe są tematem jutrzejszego (13.01) spotkania w Pałacu Ślubów. Organizator prelekcji, Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej, będzie gościć Monikę Bayer-Smykowską, genealog z Warszawy.

– Biblioteki cyfrowe to niezwykłe źródło informacji genealogicznych – mówi prezes Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, Jacek Tomczyk. – Tam można znaleźć przeróżne historie, od wydawanych w 10-15 egzemplarzach różnych kronik szkolnych, poprzez różne księgi adresowe czy też prasa z okresu międzywojennego i wcześniejszego. W Częstochowie, najlepszym przykładem, na stronach naszej biblioteki elektroniczne gazety z okresu międzywojennego, gdzie można sobie uzupełnić historię Częstochowy. Myślę, że historia niezmiernie ciekawa, bo tych bibliotek jest coraz więcej. Nie mówiąc o tak wielkich, jak Biblioteka Jagiellońska czy Narodowa, ale o tych małych, gdzie miasta zaczynają się prześcigać w pokazywaniu tego, co się zachowało z archiwaliów na ich terenie.

Monika Bayer-Smykowska mieszka w Warszawie, jest ogrodnikiem, od 15 lat hobbystycznie zajmuje się genealogią Bayerów. Jest członkiem TGCP w Łodzi oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Podhajeckiej.

Wykład pt. “Biblioteki cyfrowe – źródłem informacji dla genealogów” odbędzie się o godz. 17.00.

Krzysztof Rygalik

Skip to content