Czeka nas przełomowa reforma Kodeksu karnego

Źródło fot. gov.pl

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro wyraził zadowolenie z przyjętych wczoraj przez Sejm zmian w prawie karnym. Na konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości podkreślał, że nowe przepisy wpłyną diametralnie na politykę karną wobec największych przestępców – w tym m.in. pedofilów, gwałcicieli, wielokrotnych recydywistów i członków mafijnych zorganizowanych grup przestępczych, wpływając tym samym na poprawę bezpieczeństwa Polaków.

– W grupy najgroźniejszych bandytów i przestępców wymierzone są te kodyfikacje karne. To zasadnicze, drastyczne zaostrzenie kar wobec tych kategorii najgroźniejszych przestępców, morderców, sprawców najcięższych przestępstw. To jest dobra wiadomość dla ogromnej większości Polaków, zła wiadomość dla tych przestępców – podkreślił minister sprawiedliwości, dodając, że walczył o wprowadzenie tych zmian przez okrągłe 25 lat.

Sejm odrzucił wczoraj sprzeciw Senatu wobec nowelizacji Kodeksu karnego, m.in. zaostrzającej kary za najcięższe przestępstwa i wprowadzającej tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców.

Do najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji zaliczyć można podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.

Zaostrzone zostaną sankcje za pedofilię i inne poważne przestępstwa na tle seksualnym. Sprawca zgwałcenia dziecka będzie podlegać karze od 5 do 30 lat więzienia albo dożywotniemu pozbawieniu wolności. Obecnie to od 3 do 15 lat więzienia.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Źródło: IAR

Skip to content