Fot. Radio Fiat

Częstochowskie Muzeum otrzymało zgodę i finanse ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na finalizację prac, związanych z wystawą poświęconej zapomnianej częstochowskiej Fabryce Wyrobów Ceramicznych „Czyn”. Projekt pt. „Czyniąc piękno” będzie prezentował ponad 100 płaskorzeźb i rzeźb religijnych przygotowanych przez częstochowskich artystów.

Katarzyna Sucharkiewicz kierownik miejskiego Działu Sztuki i organizatorka wystawy, zaznacza że wystawa “Czyniąc Piękno” będzie hołdem dla umiejętności oraz kunsztu artystycznego, z jakim wykonywane były częstochowskie figury.

Historia Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn” do tej pory była tematem niezbadanym, funkcjonującym gdzieś na uboczu. Jednak dzięki staraniom pracowników muzeum, zagadnienie to poddano szczegółowej analizie. Fabryka „Czyn” swoją działalność rozpoczęła zaraz po wojnie, bo jeszcze w 1945 roku, lecz ze względu na postępującą kolektywizację fabryk, a także antyreligijną politykę ówczesnych komunistycznych władz, „Czyn” została zamknięta już w 1953 roku. Była to wielka strata, ponieważ jak zaznacza organizatorka, z fabryką współpracowało grono znanych i szanowanych artystów: Wanda Szrajberówna, Zofia Trzycińska-Kamińska czy Stanisław i Donata Pospieszalscy.

Fabryka „Czyn”, która funkcjonowaniem bardziej przypominała manufakturę niż fabrykę, swoje wyroby sprzedawała nie tylko na terenie całego kraju, ale w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jak przekazuje Muzeum Częstochowskie, finalizacja prac związanych z otwarciem wystawy planowana jest na początek 2022 roku.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content