Źródło fot. gov.pl

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. W tym dniu wspominamy oraz celebrujemy pamięć wszystkich tych, którzy walnie przyczyniają się do promocji nauki i wiedzy wśród Polaków. Ustanowiony w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika dzień ten ma rangę święta państwowego.

Jak mówi prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, takie święta służą promocji nauki, a przez to pomagają budować elitę intelektualną kraju. To z kolei jest bardzo ważne w nowoczesnym, globalnym świecie, jeśli chcemy, aby Polska nadal prężnie się rozwijała.

Pamiętać należy, że nie tylko osoba Mikołaja Kopernika widnieje na firmamencie polskich intelektualistów. Wśród badaczy będącymi patronami tego święta są m.in.: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Zygmunt Wróblewski czy Maria Skłodowska-Curie. Jednakże, jak mówi dr Konrad Ludwicki – wykładowca UJD, nauka powinna iść w parze z humanistyką i sztuką, ponieważ wtedy takie połączenie owocuje wspaniałymi i zapierającymi dech w piersiach dziełami, o których pamięć będzie trwać przez dziesiątki, setki lat.

Badacze podkreślają, że współcześnie należy podjąć jeszcze większe starania na rzecz odpolitycznienia nauki, tak by prawda nie ustępowała przed fałszem.

JSZ

Skip to content