17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Jest to doskonała okazja, żeby się zatrzymać na krótką refleksję o współczuciu, pomaganiu i niemarnowaniu żywności.

Dyrektor częstochowskiej Caritas ks. Marek Bator zachęca, aby tego dnia zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz tym, co robimy z rzeczami, które jednak nam nie są potrzebne:

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem to okazja do tego, żeby zweryfikować potrzeby egzystencjalne. Chodzi o to, żeby nie marnować żywności, żeby nie marnować rzeczy, chociażby ubrań, żeby dać im drugie życie przekazując je na potrzeby innych.

Nadmiarową żywność albo rzeczy można zawsze przekazać do Caritas, gdzie wolontariusze zawsze znajdą dla takich darów zastosowanie w jadłodajniach lub paczkach pomocowych. Caritas planuje też przygotować po raz kolejny świąteczne paczki dla ukraińskich rodzin:

Zapraszam do tego, bo tutaj w Caritas od listopada będą przygotowywane kartony do robienia paczek dla rodziny ukraińskiej, w której to paczce chcemy, żeby ofiarodawcy włożyli słodycze, żywność puszkową, długoterminową, makaron, suchy prowiant i cukier. Starajmy się nie marnować. A to, co chcemy kupić, pomyślmy też o innych, szczególnie tam na wschodzie.

Oczywiście częstochowska Caritas będzie pomagała także w Polsce, obejmując opieką m.in. ubogich, bezdomnych i seniorów. W każdej chwili można się włączyć w działania organizacji. Warto też zadbać, aby nasze świąteczne potrawy nie wylądowały w koszu. Wolontariusze Caritas będą przygotowywać paczki i organizować posiłki właśnie ze świątecznej żywności dostarczonej przez darczyńców.

Skip to content