Europoseł Jadwiga Wiśniewska: Parlament Europejski nie może być uznany za praworządny, jeśli sam tą praworządność łamie!

Fot. BP Jadwigi Wiśniewskiej

Podczas trwającej sesji plenarnej PE w Brukseli miała miejsce debata pt. “Faktyczny zakaz aborcji w Polsce”. W imieniu grupy EKR głos zabrała m.in. Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która wskazała, że to kolejna już debata o rzekomo łamanej praworządności w Polsce.
“Po raz kolejny Parlament Europejski, który tak często nawołuje do przestrzegania praworządności, de facto sam tę praworządność łamie, ponieważ kwestie związane z ochroną życia należą do kompetencji państw członkowskich” – wskazała. W tym kontekście eurodeputowana PiS przypomniała wygłoszone dwa miesiące temu w PE oświadczenie komisarz Heleny Dalli, która w PE powiedziała, że kwestia aborcji jest właśnie kompetencją państw członkowskich. “Ale państwo chcecie koniecznie podsycać spór polityczny w Polsce, chcecie, by kobiety wychodziły na ulice w czasach pandemii, w czasach, gdy walczymy o życie naszych obywateli” – stwierdziła Wiśniewska. Zdaniem eurodeputowanej prawdziwym powodem dzisiejszej debaty jest zaniepokojenie faktem, że spory w Polsce wygasają. “Trybunał zbadał zgodność ustawy z Konstytucją podpisaną notabene przez lewicowego prezydenta i przyjętą za rządów lewicy” – wskazała eurodeputowana. Jak podkreśliła, poprzedni prezesi Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie stwierdzili, że Trybunał nie mógł orzec inaczej.
“Ale Państwu to nie przeszkadza, bo chcecie jedynie podsycać spór ideologiczny” – stwierdzała.
Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że nie tak dawno część europosłów przychodziła do PE w koszulkach z napisem ‘Konstytucja’ wzywając rząd polski do przestrzegania konstytucji, którą rzekomo łamał, a dziś ci sami posłowie są niezadowoleni, że Trybunał orzeka zgodnie z nią.
“Mam dość pomawiania polskiego rządu. Opamiętajcie się!” – apelowała.

źródło: Biuro Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej

Skip to content