28 lutego odbędzie się kolejna edycja gali wręczenia statuetek Syderyty 2018. Od 4 lat nagrodą tą są obdarowywani mieszkańcy gminy Poczesna, którzy w szczególny sposób przyczynili się do jej promocji i rozwoju.

Skąd taka nazwa i co to jest? O tym opowiada Wójt Gminy, Krzysztof Ujma:

– Syderyt jest to ruda żelaza, która nieustannie zalega w ziemi. Stanowi bogactwo naturalne Gminy Poczesna i z tego tytułu do 1980 roku wydobywaliśmy ten surowiec. Dzięki temu powstawały zakłady, kopalnie i infrastruktury, takie jak przedszkola, szkoły, kluby sportowe oraz różnego rodzaju stowarzyszenia (również górnicze). Wracamy do takich korzeni, które bogaciły mieszkańców Gminy Poczesna – dodaje.

Projektantem statuetki jest znany artysta i rzeźbiarz Jerzy Kędziora. To właśnie do niego powędrowała pierwsza w kategorii sztuka i kultura.

– Jest to statuetka rozdawana w czterech kategoriach: związanych z ochroną środowiska, oświatą i kulturą, przemysłem i przedsiębiorcami oraz szczególnym przyczynianiem się do promowania i rozwoju gminy – podkreśla wójt.

Tegoroczna gala ma być wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy zostaną rozdane nagrody w kategorii „przyjaciel gminy”.

– Stało się tradycją, że gala odbywa się w tłusty czwartek na naszej hali sportowej, która będzie w szczególny sposób przygotowana. Gwiazdą wieczoru po rozdaniu Syderytów za rok 2018 będzie wspaniała aktorka Katarzyna Żak – oznajmia z dumą Krzysztof Ujma.

Na przestrzeni lat wśród znanych nagrodzonych osobistości byli sportowcy, tacy jak Leon Kuta z kadry narodowej kolarzy szosowych czy Henryk Pałasz, zdobywca I miejsca w Ogólnopolskim Turnieju w Tenisie Stołowym.

Start uroczystości zaplanowany jest na godzinę 17:30 w hali sportowej w Poczesnej przy ulicy Szkolnej.

BNO

Skip to content