Grób Pański w Jerozolimie. Ważne miejsce dla wiary chrześcijańskiej

Fot. Ojciec Zacheusz

Można powiedzieć, że Grób Pański w Jerozolimie znajduje się w centrum naszych świątecznych rozważań. To właśnie tam złożono ciało Jezusa Chrystusa, który następnie zmartwychwstał. Ojciec Zacheusz, franciszkanin, który był strażnikiem grobu, opowiada o historii tego miejsca oraz o jego niedawnym remoncie.

W czasie, w którym Ojciec Zacheusz przebywał w Jerozolimie, Grób Pański był w remoncie. Sprawiło to, że na franciszkaninie spoczywała duża odpowiedzialność, ponieważ był on tzw. prezydentem Bożego Grobu, przełożonym ze strony Kościoła katolickiego:

– W 2016 i 2017 roku trwały remonty kaplicy, które polegały na oczyszczeniu wszystkich kamieni, płyt, marmurów. Pozwolenie na to zostało podpisane przez wszystkie wspólnoty, które obejmuje prawo w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Byłem tam wtedy przełożonym ze strony Kościoła katolickiego, czyli guardianem, prezydentem Bożego Grobu.

Remont był również okazją do odsłonięcia płyty Grobu Pańskiego. Był to bardzo ważny moment, ponieważ na własne oczy można było zobaczyć skałę, na której spoczywało ciało Jezusa Chrystusa. Był to wyjątkowe wydarzenie dla całego Kościoła Chrześcijańskiego. O szczegółach opowiada Ojciec Zacheusz:

– Najważniejszym momentem remontów było odsłonięcie płyty Grobu Pańskiego po to, żeby włączyć w remont to odsłonięcie i zobaczenie, co jest pod spodem. Mogliśmy dojść do skały, na której spoczywało ciało Jezusa Chrystusa, mogliśmy jej dotknąć. Wcześniej doszliśmy do popękanej, marmurowej płyty z czasów bizantyjskich z IV wieku, z pierwszej wybudowanej tu bazyliki. To wydarzenie było bardzo ważne dla całego Kościoła.

Dla chrześcijan Grób Pański to niesamowicie wyjątkowe miejsce. Stanowi ono centrum naszej wiary i ma bogatą historię. Odwiedzenie tego miejsca wpływa na to, jak czytamy Pismo Święte. Nasza wiara się pogłębia, a wcześniej nierozumiane kwestie zaczynają mieć sens.

WB