II Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej rozpocznie się, już w najbliższą sobotę, 22 lutego. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Muzycznych im. M.J.Żebrowskiego w Częstochowie. O przebiegu konkursu mówi dyrektor ZSM, Urszula Ledwoń:

– Zapraszamy na wydarzenia związane z II Konkursem Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Jest to konkurs skrzypcowy, który odbywa się w Częstochowie od 27 lutego do 1 marca. W dniu 1 marca mamy koncert laureatów w ratuszu o godz. 18.00. Natomiast wszystkie inne wydarzenia konkursowe rozpoczynają się od 22 lutego, od soboty. W sobotę o godz. 18.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się koncert inauguracyjny. 25 lutego mamy koncert w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Jest to koncert laureatów I edycji konkursu. Mamy również warsztaty skrzypcowe dla uczniów naszej szkoły, które odbędą się w auli w Zespołu Szkół Muzycznych, 26 lutego, w środę.

O patronce konkursu Wandzie Wiłkomirskiej oraz o tym jak narodził się pomysł konkursu mówi Aleksandra Szwejkowska-Belica:

– Wanda Wiłkomirska to wybitna, polska skrzypaczka, również wybitny pedagog. Była osobą bardzo ciepłą, wrażliwą i kochaną. Wszystkich swoich uczniów i studentów bardzo szanowała, bardzo wszystkim pomagała i wspaniale kształciła. Pragniemy, aby ten konkurs upamiętnił jej imię. Pragniemy, aby młodzi wykonawcy, młodzi skrzypkowie nie zapomnieli o niej. Pomysł na konkurs narodził się podczas ostatniego mojego spotkania z Panią Profesor. Ponieważ jestem jej absolwentką, odwiedziłam ją w Domu Artysty Weterana w Skolimowie i okazało się, że to było nasze ostatnie spotkanie. Obiecałam jej, że postaramy się stworzyć konkurs bardzo przyjazny dla młodzieży, taki na którym czuli by się jak na koncercie. Spytałam ją czy zgodziłaby się, aby nazwać jej imieniem ten konkurs. Odpowiedziała mi wtedy, że byłaby bardzo dumna z tego.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego. Patronatem medialnym koncert objęło Radio Fiat i portal informacyjny czestochowskie24.pl.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content