IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. “Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic” – ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.
Konsultant i pomysłodawca komiksów historycznych wydawanych przez IPN, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, doktor Tomasz Łabuszewski wyjaśnia, że bohaterowie serii będą zajmować się wieloma tajemnicami z najnowszej historii Polski od 1939 do 1989 roku. “Cała seria zbudowana jest z 12 odcinków, z których każdy dotyczy innego zdarzenia, innego zjawiska. Seria ma wspólny wątek, którego rozwiązanie w 12 odcinku odnajdą czytelnicy, śledzący losy głównych bohaterów”.
Doktor Łabuszewski powiedział, że pierwszy zeszyt serii, który można już znaleźć w księgarniach, przedstawia historię tajnej broni III Rzeszy, której części znajdują w pudłach na strychu domu dziadka bohaterowie komiksu. “Pierwszy odcinek dotyczy sprawy odnalezienia przez wywiad Armii Krajowej niewybuchu niemieckiej rakiety V2, która wiosną 1944 roku spadła w rejonie Sarnak nad Bugiem. Później najważniejsze jej części zostały przerzucone via Włochy do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu w momencie kiedy pierwsze rakiety V2 zaczęły spadać na Londyn, Brytyjczycy wiedzieli z czym mają do czynienia”.
Doktor Łabuszewski wyjaśnia, że nowa seria komiksów ma nie tylko edukować, ale i zachęcać najmłodszych do poznawania tajemnic domowych archiwów i losów przodków. “Ważne jest żeby dzieci uzmysłowiły sobie znaczenie tego typu pamiątek materialnych i przekazów”.
Kolejny komiks z serii “Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic” będzie poświęcony wydarzeniom z 1979 roku, kiedy 3 licealistów postanowiło rzucić wyzwanie komunistycznemu systemowi edukacji i stworzyli pismo “Uczeń polski”.

źródło: IAR

źródło: www.ipn.gov.pl
Skip to content