Przed nami kolejna edycja Różewicz Open Festiwal. Wydarzenie, na które raz jeszcze serdecznie zapraszamy, odbędzie się w dniach 4-9 października w Radomsku. W programie spektakle, pokazy filmowe, koncerty, wystawy i spotkania.

TEATR

Przez kilka październikowych dni w Radomsku można obejrzeć najlepsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu przyjeżdża do nas Teatr Narodowy z Warszawy. Zobaczymy „Białe Małżeństwo”. Sztuka niemal zawsze wzbudza kontrowersje. Różewicz pochyla się nad tym, co w człowieku pierwotne, a co wyuczone. Jak z trudnym językiem Różewicza poradził sobie reżyser Artur Tyszkiewicz? W poszukiwaniu odpowiedzi zapraszamy na spektakl. I jeszcze jedno. Radomszczańska inscenizacja będzie wyjątkowa z jednego jeszcze względu. Ciężko zachorował odtwórca jednej z czołowych ról, Jerzy Łapiński. Z tego powodu zaplanowane spektakle zostały w Warszawie odwołane. Zrobiliśmy wszystko, aby Teatr Narodowy jednak do nas przyjechał. I udało się. Było jednak zbyt mało czasu, aby ktoś pana Jerzego Łapińskiego w spektaklu zastąpił. Dlatego jego rola będzie rolą czytaną. A przeczyta ją inny znakomity aktor Mirosław Konarowski.

Co jeszcze? Wraca do nas Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Tym razem w ich wykonaniu zobaczymy spektakl „ Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”. Będzie też spektakl dyplomowy. Słuchacze Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich zaprezentują się w sztuce „ Kup kota w worku”. Ten tekst Tadeusza Różewicza zainspirował też grupę teatralną BAT – Scena Dorosłych z MCK Bełchatów. Przygotowany przez nich spektakl nosi tytuł „Przyj dziewczę, przyj”. I jeszcze„ Sceny z Różewicza”, które pokaże na festiwalu „Teatr Pod Lupą”.

Będzie też bardziej kameralnie. Scena Poezji MDK Radomsko zaprezentuje wybrane wiersze Tadeusza Różewicza. Utwory wielkiego poety w Muzeum Regionalnym przeczyta też znany aktor Grzegorz Gierak. Poezja wybrzmi też w przestrzeni miasta. W różnych zaułkach Radomska prezentować ją będzie aktor Mirosław Zbrojewicz i radomszczański recytator Janusz Kucharski. Reżyseruje Anna Wieczur – Bluszcz.

Po raz pierwszy na festiwalu będzie można zobaczyć etiudy reżyserskie i aktorskie. Spektakle przygotowali studenci wydziału reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prodziekan dr Marty Miłoszewskiej.

FILM

Nie zapominamy o Stanisławie Różewiczu. Zapraszamy na projekcję filmu „Samotność we dwoje” w reżyserii tego wybitnego twórcy. Z ekranu będzie do nas mówił również Tadeusz Różewicz. A to za sprawą dokumentu Andrzeja Sapiji „Poeta emeritus”. Po filmie będzie można porozmawiać z reżyserem.

KONCERTY

Zapraszamy na wyjątkowe koncerty. W sali widowiskowej MDK w spektaklu muzycznym „Bramy do ogrodów” wystąpią wybitni polscy muzycy Marek Bałata i Krzysztof Ścierański. Z kolei Stanisław Kierner ( baryton) i Michał Rot (pianista) wystąpią w koncercie „5 pieśni Tadeusza Różewicza i muzyka polska”. Festiwal przeniesie się też do pubu Bourbon Street. Tam w ramach imprez towarzyszących Różewicz Open Festiwal wystąpi Maja Kleszcz&Kwartet Prowincjonalny, a także zespół Dagadana.

KONKURSY

Młodzież z językiem Tadeusza Różewicz zmierzy się w konkursie recytatorskim. Gimnazjaliści mogą wziąć też udział w konkursie plastycznym. Stałym punktem festiwalu jest z kolei rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. I wreszcie finał konkursu na mural. Praca Anny Tarnowskiej zostanie namalowana na kamienicy przy ul. Bugaj, gdzie kiedyś mieściła się szkoła, do której chodzili bracia Różewiczowie.

WYSTAWY

Jak zawsze Różewicz Open Festiwal jest okazją do obejrzenia wyjątkowych wystaw. Tym razem zobaczymy ekspozycję przygotowaną przez studentów V roku Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także wystawę studentów Pracowni Projektowania Scenografii ASP w Warszawie. Do powstania obu wystaw inspiracją były utwory Tadeusza Różewicza. I jeszcze jedno. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza z Warszawy przekazało nam wielkoformatowe zdjęcia z wystawy „ Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz”. Będą one wspaniałą scenografią dla ważnych festiwalowych wydarzeń.

SPOTKANIA

I jeszcze spotkania. Joanna Lisiewicz opowie o swojej książce „ Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza”. A w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się debata teatralna z udziałem Mai Komorowskiej i Bogusława Kierca, którą poprowadzi Janusz Majcherek.

Źródło: MDK Radomsko

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content