Kamień węgielny pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

Fot. PAP/Andrzej Lange

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Zakończenie inwestycji jest planowane w 2023 roku. W wydarzeniu wzięli udział, między innymi, Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Zarządu TZF „Polfa” S.A. Jarosław Król, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że inwestycja jest przełomowa, ambitna i unikalna na skalę światową.

– Wykonanie tego wielkiego zadania to pieniądze z jednej strony ogromne, ale z drugiej strony, jeśli weźmiemy cele, dla jakich ta inwestycja jest realizowana, to śmiało można powiedzieć (jakkolwiek by to nie zabrzmiało), że są to żadne pieniądze, bo nie da się wycenić ludzkiego życia, które dzięki lekom tu produkowanym, będą ratowały życie – powiedział prezydent.

Działania podejmowane przez Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych wpłynął pozytywnie na ogólny rozwój kraju i wysoką pozycję międzynarodową. Jak podkreśla Prezes Zarządu TZF „Polfa” S.A. Jarosław Król, powstanie tak wielkiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy ludzi. Na uznanie zasługuje zespół Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”.

– Chciałbym niezwykle gorąco podziękować tym, którzy włożyli w to miejsce dużo ciężkiej pracy. Bez nich nie byłoby nas tu dziś – przedsiębiorczemu, pracowitemu, odważnemu i kreatywnemu zespołowi Polfy Tarchomin. Motto drużyny Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych brzmi: „Kochamy życie, podejmujemy wyzwania, leczymy skutecznie”. Myślę, że w ostatnim czasie udowodniliśmy, że to nie są puste słowa – mówił prezes.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych zacznie działać w 2023 roku. Będzie to jedyny taki kompleks w tej części Europy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom będą tam wytwarzane leki, które do tej pory nie były produkowane w Polsce. Wydajność produkcji jest szacowana na sześć mln. dawek leków rocznie.

BNO/Radio Warszawa

Skip to content