W najbliższy piątek (06 października) o godz. 19.30 w Kościele Rektorackim odbędzie się Koncert przy świecach. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrygenturą Rafała Zambrzyckiego – Payne. Słowo o muzyce wygłosi ks. Mikołaj Węgrzyn.

Od stycznia 2014 roku Rafał Zambrzycki-Payne jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W latach 2005-2014 był koncertmistrzem Ensemble Modern, jednego z czołowych europejskich zespołów muzycznych specjalizujących się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Ponadto współpracuje jako gościnny koncertmistrz z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Scottish Chamber Orchestra oraz BBC Symphony Orchestra w Londynie.
Skrzypek urodził się w Łodzi, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Jest absolwentem The Yehudi Menuhin School w Anglii oraz uczelni w Manchesterze (prof. Wen Zhou Li) i w Wiedniu (prof. Gerhard Schulz). Ważny wpływ na jego rozwój miała także współpraca z Lordem Yehudi Menuhinem oraz prof. Jadwigą Kaliszewską i prof. Maurizio Fuksem. Jest laureatem pierwszych nagród konkursów BBC Young Musician of the Year i Parkhouse International Chamber Music Competition w Londynie oraz drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Luksemburgu.
Wystąpił w wielu krajach Europy, Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jako solista wystąpił z licznymi orkiestrami (m.in. z London Philharmonic, Royal Philharmonic, Philharmonia Orchestra, BBC Concert Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Johannesburg Philharmonic, Sinfonia Varsovia, English Chamber Orchestra, Münchenner Kammerorchester i Zürcher Kammerorchester).
W 2004 dokonał brytyjskiej premiery Koncertu skrzypcowego Alexandra Arutuniana i w 2009 r. polskiej premiery II Koncertu skrzypcowego Hanny Kulenty z NOSPRem na Festiwalu Warszawska Jesień. Wielokrotnie wystąpił jako solista z Ensemble Modern m.in. w Terrain Briana Ferneyhough (Festiwal w Salzburgu), Koncercie Kameralnym Albana Berga (Alte Oper we Frankfurcie, Festiwal SWR w Schwetzingen) i Concertino de Printemps Dariusa Milhaud (Kurt Weil Fest w Dessau). W czerwcu b.r. wykonał Koncert Skrzypcowy Janacka z NOSPRem pod dyrekcją Stefana Asbury.
Ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. dla wytwórni EMI, Champs Hill Records oraz Ensemble Modern Medien. Tę ostatnią płytę magazyn The Strad określił jako mistrzowską i porywającą. W 2012 r. artysta zarejestrował Koncert skrzypcowy Zbigniewa Bagińskiego z NOSPRem.
Prowadził kursy mistrzowskie w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie, na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu, New World Symphony Centre w Miami, Konserwatorium Muzycznym w Strasburgu oraz w Austrii, Grecji, Korei Południowej i Japonii.
Jest założycielem Dimension Piano Trio, z którym występował w Wigmore Hall, St. John’s Smiths Square, Cadogan Hall i South Bank Centre w Londynie, Teatro Monumental w Madrycie oraz na Festiwalu w Łańcucie i XII Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie. Wraz z zespołem wielokrotnie wykonywał Koncert potrójny L. van Beethovena z orkiestrami w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce i Armenii.

źródło: Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content