Kościół w obliczu II wojny światowej – premiera filmu w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II

Scena z filmu przedstawiająca postać papieża Piusa XII/fot. BNO

W Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II miała miejsce projekcja pierwszej części filmu dokumentalnego „Historia Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1939-45”. Produkcja powstała na podstawie prezentacji archiwalnych oraz fotograficznych materiałów filmowych.

Ukazuje historię Kościoła Katolickiego w trudnych czasach niemieckiej okupacji i prześladowań. Reżyserem filmu jest Paweł Woldan, autor ponad 80 filmów dokumentalnych, uznany reżyser i scenarzysta, także laureat wielu nagród.

– Film dotyczy historii polskiego Kościoła, duchowieństwa, kapłanów, biskupów i kardynałów od początku wybuchu II wojny światowej, czyli wejścia Niemców na terytorium Polski. Ograniczam się tutaj do czterech okręgów: Wielkopolski, Pomorza, Śląska oraz ziem, z których najeźcy stworzyli namiastkę okupowanej Polski, czyli Generalną Gubernię – mówił reżyser filmu.

W premierowej projekcji uczestniczył m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Duchowy wskazał, że pamięć o ludziach oraz wydarzeniach z tamtych lat jest świadectwem współczesnej tożsamości.

– Pamięć to nie tylko zapis historyczny, ale też pewna siła, którą trzeba czerpać od poprzednich pokoleń. Tak jest również w tajemnicy Chrztu Świętego oraz tajemnicy życia i poświęcenia pokoleń wielu Polaków i kapłanów, którzy dla Ojczyzny i Kościoła oddawali i wciąż oddają swoje życie – wyjaśnił abp Wacław Depo.

Premierze pierwszej części filmu przyglądał się również Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II.

– W filmie możemy zobaczyć m.in. wyjaśnienia związane z papieżem Piusem XII. To właśnie on pozwolił na wybudowanie kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej najbliżej grobu św. Piotra, który został znaleziony w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Druga część filmu, na którą zapraszam już teraz, będzie poświęcona relacjom ze Związkiem Radzieckim – przybliżył gospodarz muzeum.

Film powstał we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Instytutem Audiowizualnym Filmoteki Narodowej.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Kościół w obliczu II wojny światowej – premiera filmu w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II

Skip to content