KRUS – 30 lat w służbie rolnikom

Źródło fot. facebook.com/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Resort rolnictwa podsumował 30-lecie działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zapowiada nowe jej funkcje. Minister Grzegorz Puda powiedział, że KRUS zdał egzamin i doskonale sobie radzi w zakresie świadczeń dla rolników.

Szef resortu podkreślił też, że kasa jest odpowiedzialna za najważniejsze społeczne świadczenia, które trafiają do rolników. Jak powiedział:

– Polskie rolnictwo opiera się głównie na małych i średnich gospodarstwach, a także na gospodarstwach rodzinnych. W tych gospodarstwach kolejne pokolenia przejmują wiedzę i prowadzą pewną ciągłość oraz zapewniają przez przekazywanie tej wiedzy swoje doświadczenie. Zapewniają ciągłość pokoleniową oraz kulturową. Dokładamy wszelkich starań, by te gospodarstwa stawały się coraz bardziej nowoczesne. Praca rolnika jest trudna i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Często wykonywana jest przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wymaga wsparcia na wielu płaszczyznach i jedną z nich jest właśnie wsparcie KRUS.

Minister rolnictwa zauważa też, że KRUS nieprzerwanie od 30 lat służy polskim rolnikom, wspierając ich finansowo w zależności od potrzeb i sytuacji losowych.

– Dzięki tej instytucji udaje się przekazywać świadczenia, takie jak emerytury, renty, czy świadczenia wypadkowe, macierzyńskie i chorobowe. Daje też możliwość rehabilitacji leczniczej. Kasa zdała również egzamin w dobie walki z koronawirusem, gdyż pojawiły się w jej ofercie nowe świadczenia związane z pandemią. W tej chwili planowane są kolejne usprawnienia pracy urzędu oraz nowy program rehabilitacyjny dla wszystkich rolników – dodał minister.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik powiedziała, że w KRUS można w tej chwili załatwić coraz więcej spraw przez Internet. Zapowiedziała też nowe możliwości.

– Na przełomie II i III kwartału bieżącego roku będzie możliwość pobrania z portalu e-KRUS zaświadczenia z odpowiednią pieczątką o niezaleganiu ze składkami. Pracujemy także nad uruchomieniem interfejsu do rejestru Urzędu Stanu Cywilnego. Dzięki takiemu mechanizmowi będziemy mogli pozyskiwać elektroniczne akty urodzenia, ślubu lub zgonu podczas rozpatrywania wniosków naszych beneficjentów o różne świadczenia – mówiła prezes Aleksandra Hadzik.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego została powołana na podstawie ustawy uchwalonej pod koniec 1990 roku. Jest odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników. Instytucja podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

BNO

Skip to content