Dzisiaj 14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli dzień, który ma ogromne znaczenie dla chrześcijan. W sposób szczególny czcimy Krzyż, jeden z najważniejszych symboli naszej wiary.

Główne uroczystości w Częstochowie, do których są zaproszeni wszyscy wierni, odbędą się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego 85. Dla tej wspólnoty będzie to czas szczególny także dlatego, że będą to uroczystości odpustowe.

– 14 września o godzinie 15 pod przewodnictwem ks. abp. metropolity częstochowskiego Wacława Depo rozpoczynamy adorację Koronką do Miłosierdzia Bożego, później adoracja w grupach, będzie także inscenizacja teatralna na temat Krzyża – przedstawia proboszcz parafii ks. Andrzej Sobota. – O godzinie 17.45 rozpoczynamy odpustowe uroczystości w kościółku Pana Jezusa Konającego na Rynku Wieluńskim. Stamtąd wyruszymy procesją z relikwiarzem Krzyża Świętego do kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski.

Dlaczego symbol Krzyża dla chrześcijan jest tak ważny, wyjaśnia ks. bp Andrzej Przybylski:

– Dlatego że na nim dokonało się zbawienie całego świata. Każdego człowieka, który kiedykolwiek pojawi się na ziemi. Krzyż to jest dla nas znak i symbol zwycięstwa, uzdrowienia, zwycięstwa nad śmiercią, szatanem, naszego pojednania, naszej nadziei na życie wieczne. W krzyżu Jezus zawarł wszystko, dlatego wszyscy chcemy stawać pod Krzyżem.

Relikwie drzewa Krzyża Świętego znajdują się w głównym ołtarzu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Trafiły one tam już podczas budowy świątyni, kiedy to ks. Antoni Mietliński otrzymał je od Ojca Świętego.

FJ

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content