„Martwa natura w fotografii”

To już 8. Międzynarodowy Salon Fotograficzny, który odbędzie się w najbliższą sobotę 15 grudnia o godzinie 16.00 w Miejskiej Galerii Sztuki.

Projekt ma na celu przybliżenie znanego w sztuce motywu martwej natury, jednocześnie starając się dociec, w którą stronę zmierza ten nurt współczesnej fotografii. Pomysłodawcą i wieloletnim komisarzem salonu jest artysta fotografik, Janusz Mielczarek. Twórczość polskiego malarza, Mariana Michalika odegrała znaczącą rolę jego w pracach artystycznych.

Byłem oczarowany nie tylko jego warsztatem malarskim, ale także znakomitą wyobraźnią. Był to ten okres, kiedy bardzo mocno wchodził na rynek międzynarodowy. I wtedy stała się tragedia. Zginął wspólnie z żoną w wypadku samochodowym. Dla mnie została po nim jakaś pustka, którą starałem się wypełniać opisując i rysując schematy martwych natur. Pierwsze z nich są pochodnymi dzieł Mariana, zawierając ich elementy – mówi Janusz Mielczarek.

30 października 2018 roku Jury konkursu dokonało oceny 280 prac nadesłanych na konkurs z kwalifikacją fotografii na wystawę oraz wyborem laureatów. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się wraz z uroczystością wręczenia nagród laureatom.

KF