ISD_Huta_Czestochowa

W najbliższą środę, 12 listopada o godz. 17, w Pałacu Ślubów odbędzie się kolejne z cyklu spotkanie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Tym razem zostanie podjęta kwestia częstochowskiego przemysłu i rzemiosła, a prelegentem będzie Dorota Czech z Archiwum Państwowego w Częstochowie. – Pani Dorota od wielu, już bardzo wielu lat prowadzi badania do publikacji „Kalendarium przemysłu i rzemiosła Częstochowy i okolic”. Po prostu wynotowuje daty powstania, a później też niestety czasami likwidacji, wszystkich zakładów przemysłowych, które powstały na tym terenie. Z tego, co pamiętam, najstarsza data to jest 1820 – powiedział Jacek Tomczyk z TGZCz.

Rozwój przemysłu, a więc kumulacja kapitały, wytwórczość i zapotrzebowanie na pracowników, pozwalał rozrosnąć się Częstochowie. Powstawały nowe miejskie dzielnice, jak Ostatni Grosz, Raków; powstawało nowe społeczeństwo.

Wykład będzie połączony z prezentacją fotografii z życia codziennego dawnych mieszkańców. – W Archiwum jest dość duży zbiór różnego rodzaju fotografii , nawet z przełomu XIX i XX w. – wyjaśnia Jacek Tomczyk. – Zobaczymy nie tylko obiekty przemysłowe, ale bardzo zabawne zdjęcia ludzi; ludzi przy pracy. Panie w zakładach włókienniczych, ludzie z ogromnymi kluczami, którzy składali na Hucie Hantkego maszyny. Myślę, że to będzie atrakcyjne, bo to nie tylko sami ludzie, ale również ich ubiór, sumiaste wąsy.

Pierwsze szerokie opracowanie wyników pracy Doroty Czech opublikowano w „Almanachu Częstochowy” z 2010 r. Na grudniowym spotkaniu genealogów zostaną przedstawione losy pewnej częstochowsko-krzepickiej rodziny.

K. R.

Skip to content