Międzynarodowy Dzień Teatru inny niż zwykle…

Happening przy budynku Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie fot. Radio Fiat

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Dla artystów data ta wiąże się ze szczególnym czasem świętowania. Faktem jest, że pandemia COVID-19 znacząco wpływa na możliwości organizacyjne. Mimo tego, artyści Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie wyszli do widzów z inicjatywą. Przed budynkiem teatru zorganizowano happening.

O inicjatywie mówiła w rozmowie z Radiem Fiat Iwona Chołuj, aktorka:

-Zazwyczaj graliśmy spektakl, były spotkania, bankiety. Teraz mamy czasy inne, dlatego chcieliśmy pokazać widzom, że jesteśmy i mamy nadzieję, że za rok, na tę okazję, już będzie spektakl!

O tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru w Częstochowie mówiła także artystka, Marta Honzatko:

-Zgromadziliśmy się tutaj, w odpowiedniej odległości, żeby ludzie wiedzieli, że cały czas jesteśmy. Jedni czytają wiersze, inni śpiewają. Jak tylko wróci wszystko do normy to dalej będziemy! Bez kultury nie ma przyszłości…

Nałożone przez rząd restrykcje odbiły swoje mocne piętno na przebiegu wydarzenia.

-Ludzie schodzą się tu bardzo nieśmiało. Wcześniej były tutaj służby porządkowe, które kazały się nie gromadzić. Trudno z kimkolwiek zamienić słowo. Jednak jeśli ktoś może, to się zatrzymuje, dlatego mamy nadzieję, że to sygnał, że ludzie za nami tęsknią.

Co roku, na Międzynarodowy Dzień Teatru, wybrana osoba ze świata kultury, pisze specjalne orędzie. Polskie orędzie wystosowała Justyna Sobczyk, reżyser teatralny:

-“(…) Ostatni rok pokazał nam, jak bardzo jesteśmy od siebie współzależni. Wszyscy jesteśmy częścią tego samego teatralnego ekosystemu, chociaż w różnych funkcjach, miejscach, na różny sposób i z różnym finansowaniem. Wszyscy tworzymy jedną różnorodną całość. Wszyscy zostaliśmy wystawieni na próbę, oddzieleni od widzów i siebie nawzajem, zamknięci w domach. (…) Teatr jest każdym z nas, ma twarz każdego / każdej z nas; jest każdą historią, którą uwalniamy, tworząc tym samym, jak mówi Solnit, dźwignię, która pozwoli nam siebie ocalić! Tworzymy unikalny, różnorodny ekosystem, w którym jest miejsce dla każdej osoby!(…)”

Orędzie ogólnoświatowe na 60. Międzynarodowy Dzień Teatru napisała brytyjska aktorka, Helen Mirren. W treści zawarła między innymi takie słowa: Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa.

JS