Miliony dla gmin, powiatów i miast województwa śląskiego

Źródło: slaskie.pl

Aż 1,3 mld zł trafi do województwa śląskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W pierwszym rozdaniu będzie to kwota ponad 531 mln zł.

Taki zastrzyk gotówki z budżetu państwa trafi na inwestycje w gminach, powiatach i miastach regionu. Jak zaznaczył marszałek województwa Jakub Chełstowski podczas dzisiejszego (10 grudnia) briefingu prasowego, jest to możliwe dzięki wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego i rządu Zjednoczonej Prawicy.

– To jest konkretny zastrzyk gotówki z budżetu państwa na inwestycje w gminach, powiatach i miastach regionu. Jest to możliwe dzięki wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego i rządu Zjednoczonej Prawicy. Są to często inwestycje znajdujące się najbliżej nas: drogi, żłobki i przedszkola, czy hale sportowe. Jest to droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości – akcentował marszałek.

Samo wsparcie jest bezzwrotne. Dla przykładu: aż siedem kluczowych inwestycji dzięki tym pieniądzom zrealizuje miasto Świętochłowice, które otrzymało od rządu 28 mln zł.

– Dzięki tym środkom będzie możliwa modernizacja boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Szkole Podstawowej nr 5, przebudowa boiska sportowego na terenie Skałki, gdzie powstanie też wielofunkcyjna, energooszczędna hala widowiskowo-sportowa. Pieniądze te trafią także na budowę ulicy Zielonej ze ścieżką rowerową, planowanej jako drogi gminnej łączącej ulice Wojska Polskiego i Śląską, budowę ulicy Łagiewnickiej stanowiącej oś układu drogowego miasta w kierunku zachód-wschód w północnej jego części, zaś ulica Przemysłowa zaplanowana będzie jako droga gminna. Z otrzymanego wsparcia możliwa będzie także modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury, budowa przedszkola i rewitalizacja terenu parkowego przy MDK – wylicza l prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dotacje otrzymała również Częstochowa. Łączna kwota przeznaczona na inwestycje w mieście to 7,5 mln zł.

– Cztery mln zł to dofinansowanie inwestycji związanej z termomodernizacją kolejnych szkół ponadpodstawowych, w tym przypadku VIII Liceum Samorządowego przy ul. Worcella, a także IX Liceum im. Norwida przy ul. Jasnogórskiej. Kolejne dwa mln dofinansowania to także zadanie związane z termomodernizacją, tyle że Szkoły Podstawowej nr 17 przy al. Wojska Polskiego 130. Z kolei kwota półtora mln. zł będzie dotyczyła inwestycji drogowej, a dokładnie przebudowy ronda na rondo turbinowe na skrzyżowaniu ul. Legionów i Żużlowej – mówił Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Spośród innych miasta i gmin regionu, z rządowego funduszu środki otrzymają także m.in. Ruda Śląska (ponad 19 mln zł), Katowice (13,5 mln zł), czy podczęstochowski Olsztyn (640 tys. zł).

BNO