Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wdraża w życie planowany od dawna mechanizm przechodzenia na emeryturę rolników. Nowe regulacje, likwidujące konieczność pozbycia się gospodarstwa rolnego by przejść na emeryturę wejdą w życie od połowy czerwca.
O szczegółach podczas konferencji prasowej poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi:
Od wielu miesięcy deklarowałem, że rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa i że to się stanie od 1 lipca. Dotrzymujemy słowa i można powiedzieć, że przekraczamy plan, bo ustawa wejdzie w życie od 15 czerwca. Rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę, jeśli osiągnęli wiek emerytalny, i nie muszą przekazywać (tak jak do tej pory) ani pozbywać się gospodarstwa rolnego. Nie muszą również przerywać pracy na tym gospodarstwie, jeśli zdrowie im na taką pracę pozwala.
Emeryci ubezpieczeni w ZUS-ie mogą sobie dorabiać do emerytury. Dotychczas takiej możliwości pozbawieni byli emeryci zrzeszeni w KRUS-ie. Nowe regulacje mają to zmienić. Ponadto rolnicy będą mogli ubiegać się o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy oraz będzie im się liczył do emerytury czas, w którym odbyli zasadniczą służbę wojskową. Ponadto rolnicy będą mogli korzystać z bezpłatnych rehabilitacji. Szczegóły omówiła prezes KRUS Aleksandra Hadzik:
Kolejna istotna zmiana, to możliwość rehabilitacji w naszych centrach rehabilitacyjnych rolników-emerytów. Do tej pory takiej możliwości nie było. Czyli osoby uprawnione do emerytury rolniczej – jeśli będą do tego wskazania medyczne – będą mogły korzystać z naszych ośrodków rehabilitacyjnych i dochodzić w nich do pełnej sprawności w trakcie 21-dniowych turnusów.
Obecnie trwają także prace nad uporządkowaniem tzw. zbiegu emerytur z ZUS i KRUS. Ministerstwo Rolnictwa zamierza stworzyć takie regulacje prawne, żeby płatnicy KRUS, którzy odprowadzali składki także do ZUS-u, mogli ubiegać się o świadczenia emerytalne od obu ubezpieczycieli.