Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda zapowiedział podczas konferencji prasowej 19 maja wzmożenie działań w celu eliminacji ognisk grypy ptaków. Do tego celu stworzone zostaną trzy nowe ośrodki diagnostyczne.

Minister Grzegorz Puda wyjaśnia przed jakim wyzwaniem w kontekście grypy ptaków stoi Polska:

Tegoroczny sezon grypy ptaków to nowe doświadczenie również w naszym kraju – 326 ognisk. […] Ale tak naprawdę to problem, który nie dotyczy naszego kraju. Ten temat dotyczy całej Europy. We Francji tych ognisk jest dużo więcej, w Niemczech również występują. W związku z tym wszystkie duże, europejskie kraje zwalczają grypę ptaków i sezon, pogoda, warunki meteorologiczne przez długi okres nie pozwalały na to, aby prowadzić działania na tyle skuteczne jak byśmy tego oczekiwali. Pogoda nam po prostu nie sprzyjała.

Mirosław Welc, główny lekarz weterynarii bardziej szczegółowo wyjaśnia plany Ministerstwa Rolnictwa:

Polska i inne kraje członkowskie przygotowują nowe procedury. Również w tym zakresie przygotowujemy się do zwalczania grypy ptaków. Będą to nowe, mobilne procedury zabezpieczające potrzeby materiałowe, potrzeby ludzkie oraz potrzeby dotyczące procedur dla szybkiej i skutecznej likwidacji tejże choroby. Jestem przekonany, że działania które planujemy, w tym utworzenie trzech nowych laboratoriów diagnostyki grypy ptasiej, usprawnią jeszcze proces i szybkość uzyskiwania wyników. A także pozwolą Państwowemu Instytutowi Weterynaryjnemu w Puławach skupić się tylko na podejrzeniach chorób. Takie trzy laboratoria chcemy uruchomić jeszcze w tym roku.

Warto zwrócić uwagę, że zarówno minister rolnictwa, jak i jego eksperci z uwagą używają określenia „grypa ptaków”. Hasło „ptasia grypa” pojawia się zaledwie kilkukrotnie i wygląda raczej na przejęzyczenie. Można zatem sądzić, że rządowi eksperci nie mają na myśli groźnej dla człowieka Ptasiej Grypy H5N8, a zwykłą grypę sezonową, jaka dotyka populacje ptactwa dzikiego i drobiu hodowlanego.

Zmiany w zakresie walki z grypą ptaków składają się z trzech filarów. Pierwszy zakłada zmianę dotychczas obowiązujących procedur. Drugi filar obejmuje budowę trzech nowych laboratoriów diagnostycznych, żeby Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach mógł skupić się wyłącznie na badaniu podejrzeń. Czego dotyczy trzeci filar, wyjaśnia Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach:

Trzeci filar nowego podejścia to jest wydawanie opinii i interpretacji takich, które będą stanowiły cenne uzupełnienie interpretacji przepisów prawa w zakresie na przykład czegoś co musi być wykorzystane i będzie wykorzystane w najbliższych tygodniach. A mianowicie prewencyjnego ubijania i wybijania stad. A nasze opinie i interpretacje spowodują, że powiatowi lekarze weterynarii z większą śmiałością i bezpieczniej (biorąc pod uwagę aspekt właśnie prawny) będą mogli to narzędzie wykorzystywać.

Państwowy Instytut Weterynarii dzięki trzem nowym laboratorium, będzie mógł zająć się wyłącznie podejrzeniami chorób. Miejmy nadzieję, że jego urzędnicy nie będą wydawali decyzji o likwidacji ferm tylko w oparciu o podejrzenia.

RG

Skip to content