Na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się Konwent Powiatów Województwa Śląskiego

W obradach konwentu, obok przedstawicieli samorządów lokalnych, wzięli udział marszałek Jakub Chełstowski i Wicemarszałek Wojciech Kałuża.
„Jesteśmy otwarci na współpracę, to ona buduje rozwój samorządów i całego regionu. Tych problemów jest bardzo wiele, ale premia za jedność jest wysoka. Ostatnie kilkanaście miesięcy zdominował temat zdrowia, kwestie związane z pandemią, która dotknęła nas wszystkich. Przed nami nowa perspektywa unijnego finansowania, wszystkim nam powinno zależeć na tym, by zarządzanie tymi środkami odbywało się tu, w regionie, bo wtedy jesteśmy w stanie lepiej je rozdysponować” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
Wśród głównych tematów konwentu znalazły się zmiany w systemie dofinansowania dróg zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Założenia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przedstawiła Dorota Wójtowicz ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Wiele miejsca poświęcono nowej perspektywie unijnego finansowania. Wicemarszałek Wojciech Kałuża przedstawił cele polityki spójności i założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
„Zależy nam na tym, by ten proces nabrał przyspieszenia, by środki trafiły do regionu i byśmy mogli zacząć realizować projekty. Cały czas pracujemy nad tym, by gospodarka w regionie dostała impuls do rozwoju, ale nie zapominamy także o projektach związanych z ekologią, szkolnictwem wyższym, zawodowym, czy transformacją energetyczną, wiele wyzwań przed nami” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.
W trakcie spotkania omówiono także różne aspekty współpracy PFRON z samorządami. Te kwestie przybliżył uczestnikom Jan Wroński, dyrektor oddziału PFRON w Katowicach.

źródło: UMWS

Skip to content