Ośrodek Muzyki Liturgicznej w Częstochowie organizuje kurs kantora, który ma być przygotowaniem do czynnej posługi muzycznej w parafiach i wspólnotach.

O potrzebie zorganizowania Kursu Kantora w Częstochowie mówi kierownik Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie, ks. Mateusz Ociepka:

Funkcja kantora nie jest zbyt popularna zwłaszcza w naszej diecezji. W większości pełnią ją organiści. Wiemy o tym, że w wielu parafiach organiści są tylko w niedzielę, w związku z tym w tygodniu Msze św. są recytowane. Nie ma też kto rozpocząć pieśni, a przecież wiemy, że muzyka jest bardzo ważną integralną częścią liturgii, której nie możemy zaniedbywać. Staramy się odpowiedzieć na tę potrzebę organizując taki kurs.

Ośrodek Muzyki Liturgicznej w Częstochowie funkcjonuje już ponad dwa lata, a jego działalność nie zamyka się tylko na muzykę typowo liturgiczną, co podkreśla Dariusz Madejski:

Mimo, że ten ośrodek jest skupiony i skierowany do pielęgnowania tej stricte muzyki połączonej z liturgią, to bierzemy udział w różnych koncertach, gdzie pojawia się zupełnie inny rodzaj muzyki. Trzeba mieć jedynie trochę wiedzy i wyczucia, żeby dobrze dopasować muzykę do okoliczności.

Kurs kantora obejmuje 12 zjazdów odbywających się w soboty w godzinach 8.30-18.00 w siedzibie Ośrodka Muzyki Liturgicznej – parafii św. Zygmunta w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 1.

Daty tych zjazdów są już dostępne na naszej stronie internetowej, można więc tak zasięgnąć informacji. Warunkiem przystąpienia do kursu jest uczestniczenie w przesłuchaniach, bo nawet jeśli ktoś ma dobrą wolę i chciałby pomagać, ale nie ma predyspozycji, to niestety nie możemy takiej osoby dopuścić do kursu. Jest to odpowiedzialna funkcja i chcemy, aby ten poziom był adekwatny do potrzeb w naszej diecezji – informuje ks. Mateusz Ociepka.

Termin zgłoszeń mija 18 września.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content